ANNE - ÇOCUK

Çatlaklardan kurtulmak mümkün mü?

Hamileliğiniz esnasında bir sürü sıkıntı çekmiyormuşsunuz gibi bir de vücudunuzda çatlaklar meydana geliyor. Peki bunlarla nasıl başedebilirsiniz?
 
   
 
 
     
Çatlaklar, derinin esnemek durumunda kaldığı her bölgede görülebilir, ya da kilo aldığınız zaman ortaya çıkabilir. Genellikle yağın depolandığı karın, göğüs, üst kollar, üst bacaklar ve popo bölgesinde görülür. Estetik açıdan hoşa gitmeyen bir görüntüye sebep olmanın yanında sağlığa zararlı değildirler.Nasıl önleyebilirsiniz? Çatlakların tamamen yokolması mümkün değildir. Ancak onları daha belirsiz hale getirebilirsiniz. Tedaviye ne denli çabuk başlarsınız, belirginliklerinde de o denli azalma olur.

Hamilelik, çatlakların sıklıkla ortaya çıktığı bir dönemdir. Bunun nedeni, bebeğin gelişimi esnasında karnın sürekli olarak esneyerek genişlemesidir. Altıncı ve yedinci aylar bu açıdan en riskli zamanlardır. Aynı zamanda yetişkinliğe geçişte, büyüme nedeniyle gençlerde ve yoğun ve tekrarlanan egzersizler nedeniyle atlerde de çatlak görülmesi mümkündür.

Genetiğin de çatlak oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir. Cilt dokunuz genetik olarak önceden belirlenmiş olduğu için, vücudunuz çatlak oluşumuna meğilliyse, yapılacak fazla bir şey yoktur. Ancak gene de önleyici yöntemlere başvurup önlem alabilirsiniz.

Çatlakları önlemede önerilen tedavilerin başında bir masaj fırçasıyla cilde masaj yapmak geliyor. Bu, dolaşımın artmasına yardımcı olur. Ayrıca çatlakların belirdiği, ya da riskli olan bölgeleri kremleyerek cildin sürekli yumuşak kalmasını sağlayabilirsiniz. Acıbadem kremi eski ama gerçekten işe yarayan bir yöntemdir. Bir diğer öneri de C ve E vitaminleri ile çinko ve silis açısından zengin besinleri tüketmektir.

Vitaminli kremler

Çatlakların ilk ortaya çıktığı sıralarda uygulandığı takdirde, çatlakların belirginliğini azaltmak mümkündür. E vitamini içeren nemlendirici kremler cildin iyileşmesine ve yumuşamasına yardımcı olur. A vitamininin de yumuşatıcı özelliği vardır. Bu tür kremler, cildin dış yüzeyini nemlendirir, ancak çatlakların esas olarak belirdiği daha derindeki seviyelere inemezler. Ayrıca cildin varolan durumunda da bir değişiklik yapamazlar. Bu nedenle de yeni oluşmaya başlayan çatlaklar üzerinde daha iyi bir sonuç verirler.

Alfa hidroksi asitleri (AHA)

Çatlaklara iyi geldiği söylenen bir diğer ürün de AHA ya da meyva asidi içeren kremlerdir. Çünkü bunlar da cildin dış yüzeyini nemlendirir ve cildi yumuşatır. Bu ürünler, aynı zamanda yüzeydeki deri hücrelerinin atılıp sağlıklı hücrelerin yüzeye çıkmasını sağladığından, hücre yenilenmesini artırır. Bu da cildin dokusu ve rengi üzerinde olumlu bir etki yapar. Bu işlem aynı zamanda nemlendirici kremlerin cilt tarafından daha iyi emilimini sağlar.

AHA'ların suyla birleştirici özelliği, cildin esnekliğini artırır. Önceleri cildinizde bir kuruluk hissetseniz de, ölü deriler atıldığı için, birkaç hafya sonra cildiniz yumuşar ve çatlaklarda belirsizleşme meydana gelir. Ancak bu ürünleri kullanmayı bıraktığınızda cildiniz eski haline döner.

Lazer

Çatlak tedavisinde kullanılmaya başlanan yeni yöntemlerden biri lazer. Ancak lazerle tedavide, çatlaklar ortadan kalkmıyor; kremlerde olduğu gibi izlerin belirginliği azalıyor. Lazerin dezavantajı sadece koyu renk tenlerde sonuç alınabilmesi. Bu nedenle, çatlakların ilk ortaya çıktığı zamanlar, yani koyu kırmızı ya da kahverengi oldukları zamanlar en iyi sonucun alındığı zamanlar. Solmuş ve artık ten rengini almış izler lazer tedavisinden fazla etkilenmez, çünkü renkleri daha açıktır. Gözle görülür bir sonuç almak için birden fazla seans gerekmesi yüksek ihtimaldir.

Endermoloji

Fransa'da geliştirilmiş bu teknik aslında bir tür masajdır. Bağlar esnetildiğinden toksinler ve vücut tarafından tutulan su bu masaj sayesinde vücuttan atılmış olur. Bağların esnetilmesi sırasında yüzeydeki deri atıldığından çatlak izlerinin belirginliği de azalabilir. Endermoloji masajı genelde 30 dakikalık seanslardan oluşur ve en azından bir süre tedaviye devam gerektirir.

Diğer yöntemler

Retin-A veya Tretinoin, cilt yüzeyindeki keratin yumuşatır ve ölü hücreleri ortadan kaldırır. Tretinoin A vitamininden elde edilir ve vitaminin doğal halinden çok daha etkilidir. Çünkü çatlakların bulunduğu derinin alt tabakasına girebilmek için dış tabakayı incelterek kolajen üretimini artırır. Bu da cilt dokusunun gelişimini ve çatlak izlerinin azalmasını sağlar. Kullanmanız gereken miktarı doktorunuz belirleyecektir. Ancak unutmamanız gereken nokta şudur. Yüksek bir doz şişme, kızarıklık ve güneşe duyarlılık gibi tepkiler vermenize sebep olabilir. Cildinizin kalınlaşması da muhtemel yan etkiler arasındadır. Bunun sebebi kolajen üretiminin artmasıdır. Erken kullanıldığında tretinoin son derece etkili bir tedavi şeklidir. Ancak hamilelik ya da emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır. Eğer Retin-A kullanıyorsanız, aynı zamanda A vitamini takviyesi almamanız gerekiyor. Çünkü bu reaksiyon olasılığını artırır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>