ANNE - ÇOCUK

Çocuğun doğumuyla gelecek strese hazırlıklı olun!

Çocuk yapma kararı ile birlikte meydana gelecek değişikler, çiftin birbirleriyle uyumlarını tehdit ediyor.
 
   
 
 
     
Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Aslıhan Kurt, bebeğin doğumuyla çiftlerin hayatındaki değişimi anlattı.

Çocuk yapma kararı ile birlikte meydana gelecek değişikler, çiftin birbirleriyle uyumlarını tehdit edecektir. Hayatların gebelik ve doğumla meydana gelen değişiklikler pek güzellikle birlikte pek çok zorluk, değişim, tehdit ve stresler getirecektir. Bu kaçınılmaz bir süreçtir ve çok doğaldır. Burada önemli olan çiftin bu yeni stres faktörleriyle etkin bir şekilde başa çıkıp çıkamayacağıdır. Sağlıklı bir ilişkide çift, bu stres faktörleriyle etkin bir şekilde başa çıkma yollarını kendileri bulur, çözüm yolları üretebilir ve deneye yanıla bunları en uygun hale gelecek şekilde geliştirir. Unutmayın önemli olan değişimlerle, streslerle, tehditler, kısacası sorunlarla karşılaşmak değil, onlarla nasıl başa çıkacağını bulmaktır. Çiftler birbirlerine yaklaşırken, iki tarafın da hayatlarında değişimler meydana geldiğini ve iki tarafında bu değişimlerle nasıl başa çıkacaklarını bulmaya çalıştıklarını hatırlamalıdırlar. Sağlıklı kişilerin daha az problemleri yoktur, sadece daha fazla başa çıkma repertuarları vardır.

Sizi bekleyen yeni değişimlerle ilgili önceden bilgi edinmek, sizi nelerin beklediğini ve nasıl çözümler üretebileceğinizi önceden kestirebilmek için yararlıdır. Bunun için anne-babalar için yazılmış bazı kitaplardan, sizin yaşlarınızda olup sizden önce çocukları olmuş çiftlerin deneyimlerinden, aile doktorunuzdan, bu konuda uzmanlaşmış çocuk gelişim uzmanı ve gelişim psikologlarından vs. bilgi alabilirsiniz. Bilgi alırken dikkat etmeniz gereken en önemi şey, bilginin kaynağının güvenilirliği ve pek çok kaynaktan bilgi almaktır. Aynı zamanda elde edilen bilgiler eşler arasında paylaşılmalıdır.

Bununla birlikte şunu hatırlatmakta fayda vardır. Çağımız bilgi ve iletişim çağı. İnsanlar her konuda bilgi edinmek ve bilgileri çerçevesinde hareket etmeye çalışmaktadırlar. Bu güzel bir şey tabi ki, ama konu bebek olduğunda bu strateji eksik kalmaktadır. Bebeğe sadece bilgiyle değil, duygularınız, sezgileriniz, algılarınızla da yaklaşmalısınız. Doğa insanları, çocuklarının ihtiyaçlarını algılamaları, sezmeleri için duygusal ve güdüsel sistemlerle donatmıştır. Bebeğinizle aranızdaki gizli iletişim için bu duygular ve sezgiler önemlidir. Bilgilerle bunları desteklediğinizde anlaşamamanız için bir neden kalmaz. Giderek bebeğinizin karnı acıktığı için mi, gazı olduğu için mi, altı ıslandığı için mi, bir ağrısı sızısı olduğu için mi ağladığını kendiliğinizden anlayabileceksiniz ve çok da isabetli olarak anlayacaksınız. Kısacası bebeğinizle ilgili sezgilerinize de güvenin. Ona kullanma kılavuzunu okuyarak kullanmaya çalıştığınız bulaşık yıkama makinesi gibi yaklaşmayınız. Çocuğunuzla ilgili sezgileriniz geliştikçe, çift olarak uyumunuz ve yardımlaşmanız da artacaktır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>