ANNE - ÇOCUK

Kordon kanı bankalarına ilgi büyüyor

Bebeğin doğumunda kordon bağının içinden alınan kan hayat kurtarıyor. Ayrıntıları okumak için tıklayın.
 
   
 
 
     
İleride çıkabilecek kanser türlerinin ve kan hastalıklarının tedavisinde kullanılan kordon kanını yıllar boyu saklayacak kordon kanı bankalarına olan talep de gitgide artıyor.

Son dönemlerde bazı kanser türleri ve kan hastalıklarının tedavisinde sıkça kullanılan kök hücre nakli yöntemi için gerekli olan kan, artık bebeğin doğumunda alınan kordon bağından elde ediliyor. İleride bebekte veya ailenin herhangi bir üyesinde doğabilecek hastalıkların tedavisi için kullanılmak üzere saklamaya alınan kordon kanı, diğer yöntemlere göre cerrahi müdahale gekertirmemesi ve nakledildiği vücuda kolay uyum sağlaması bakımından da önemli avantajlar taşıyor.

MALİYETİ 1000 EURO + YILLIK SAKLAMA ÜCRETİ 70 EURO

Kordon Kanı Bankasının Tıbbi Danışmanı Seda Gelir, yakında bu yöntemle kalp enfarktüsü, şeker hastalığı ve parkinson gibi hastalıkların tedavi edilmesinin mümkün olabileceğine dikkat çekiyor:

“Kordon kanıyla ilgilenen ailelerin doğumdan en az birkaç hafta önce bize başvurmaları gerekiyor. Dolayısıyla biz onları organizasyon şemamızın içine alıyoruz. Kendilerine sürekli irtibatta olabileceğimiz acil numaralarımızı veriyoruz. Bu şekilde bize ‘alo’ demeleri durumunda biz doğuma gidip kanı alıp merkeze getirip burada işlemden geçirip donduruyoruz. Bu işlemin maliyeti 1000 Euro. 70 Euro kadar da yıllık saklama ücreti var. Maliyeti bu kadar başka bir maliyet yok.”

“400 KİŞİ BAŞVURDU”

Gelir, kordon kanının saklanması için şimdiye kadar yaklaşık 400 kişinin başvurduğunu, doğumların sıklaştığı yaz aylarıyla birlikte kendilerine yönelik talebin de gittikçe arttığını belirtti.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>