ANNE - ÇOCUK

Migren bebeği etkiler mi?

Anne adaylarının en çok merak ettikleri konuların başında ''migren bebeğe zarar verir mi'' konusu geliyor.
 
   
 
 
     
Anadolu Sağlık Merkezi'nden Nöroloji Uzmanı Dr. Sema Demirci bu soruyu şöyle cevaplıyor ''Migrenli ve migrensiz gebelerin bebek gelişimi açısından yapılan karşılaştırmasında migrenli gebelerin bebeklerinde doğum tartısının biraz daha düşük olması dışında fark bulunmamıştır. Şiddetli ve uzun migren atakları olan gebelerde bebek stresi ve su kaybı olabileceği için sıvı takviyesi ve gerekirse uygun ağrı kesicilerle müdahale edilmesi önerilir.

İLAÇ ZARARLI MI?
Birçok ilacın gebeler ve emziren kadınlarda etkisiyle ilgili bilgiler, bu gruplarda ilaç çalışmasının bebek sağlığı açısından uygun olmaması nedeniyle kısıtlı. Amerika Birleşik Devletleri gıda ve ilaç uygulamaları kurulu tarafından gebelerde ve emziren kadınlarda tamamen güvenli olarak tanımlanan bir migren ilacı yoktur. Bazı yurt dışı merkezlerde (Danimarka) migren ilaçlarını çok sınırlı sayıda hastada nispeten düşük dozlarda kullanan merkezler vardır. Bu merkezlerin yayınlarında bebeklerde düşük doğum ağırlığı ve erken doğum dışında yan etki gözlenmediği bildirilmektedir. Ancak yan etkileri değerlendirmek açısından hasta sayıları yetersizdir.

YOGANIN ETKİSİ
Migren aşırı ve zorlayıcı egzersizlerle ve gerginlikle tetiklenebilir. Bu nedenle daha çok gevşemeyle rahatlama temeline dayanan ve zorlayıcı figürleri içermeyen aktivitelerin en azından ağrıların ortaya çıkışını önlemede faydası olabilir. Öte yandan uzun süreli ve sık tekrarlayan migren atakları bebek ve gebelik süreci için olumsuz olabilir. Böyle durumlarda en az riskli olarak tanımlanan ilaçlarla düşük dozlarda tedaviye başlanması mümkündür.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>