ANNE - ÇOCUK

Mutlu çocuk, sağlam evlilikle yetişiyor

Mutlu çocuk yetiştirmenin formülü, karı-koca ilişkisinin sağlamlığında yatıyor. İşte mutlu çocuk yetiştirmenin yolları...
 
   
 
 
     
Mutlu çocuk yetiştirmenin formülü, karı-koca ilişkisinin sağlamlığında yatıyor. Eşler arasındaki uyum ise doğru insanı seçmek ve evlilik öncesindeki beklentilerle doğrudan ilişkili.

Uyumlu ve sıcak ilişkilerin ana-babadan çocuğa doğru yayıldığını ifade eden Özden Anaokulu Müdürü Okul Psikoloğu Özden Akkol, sağlıklı ailelerin mutlu evlatlar yetiştirdiğini söylüyor. Ailenin baştan sağlam temellere dayandırılması gerektiğini vurgulayan Akkol, “Ailenin kuruluşu çok önemlidir. Araştırmalar sağlam evliliklerin anlık tutkuların üzerine kurulmadığını gösteriyor. Evlenmeden önce iyi düşünmek, bilinçli olmak ve doğru karar vermek çok önemlidir.” diyor. Evlenmek için doğru insanı seçmenin önemini vurgulayan Akkol, “Ancak doğru insan olmak doğru insanı bulmaktan çok daha önemlidir. Kendini tanıyan, öz saygısı yüksek, kendisi ve çevresiyle barışık, yaşamdan ne istediğini bilen, yaşamın sorumluluğunu üstlenmiş insanlar, sevgileriyle mantıklarını birleştirerek karar verirlerse mutlu evlilikler yapabilirler.” diye konuşuyor.

Aile insan ilişkilerinin sergilendiği bir sahne gibidir. Çocuk bu sahnede insan ilişkilerini bütün karmaşık yönleriyle gözlemler ve yaşar. Anlaşma, uzlaşma, bağlılık ve işbirliği gibi olumlu nitelikleri evde kazanır. Anlaşmazlık, çekişme ve çatışma gibi olumsuz durumlarda takınacağı tutumları da burada öğrenir. Psikolog Akkol, “Aile içindeki ilişkilerin temelini ana-babanın birbirine karşı tutumları oluşturur.” diyerek, doğru evliliklerde aile içi iletişimin düzenli ve sağlıklı olduğunu dile getiriyor. Uyumlu ve sıcak ilişkilerin ebeveynlerden çocuklara doğru yayıldığını belirten Akkol, gergin ve sürtüşmeli karı-koca ilişkisinin ise minikler için güvensiz ve tedirgin bir ortam oluşturduğuna değiniyor.

Mutlu çocuk yetiştirmenin yolları

- Evlenmeden önce çok iyi düşünün, bilinçli karar verin.
- Doğru insanı seçmeye dikkat edin. Doğru insan olmak için de çaba gösterin.
- Kendinizi iyi tanıyın. Yaşamdan ne istediğinizi bilin. Hayatın sorumluluklarını üstlenin.
- Bebeğiniz gösterdiğiniz ilgiyi ve sevgiyi anlar. Bu nedenle onu kucağınıza alın. Sarılın. Öpün. Ninni söyleyerek uyutun.
- Çocuğunuz belli bir yaşa geldikten sonra her işine karışmayın. Birey olmasına izin verin.
- Onu sürekli eleştirmeyin. Asla küçük düşürmeyin. Kendisini özgürce ifade etmesine izin verin.
- Duygu ve düşüncelerine saygı gösterin. Aile içi kararlarda ona da söz hakkı tanıyın.
- Evladınızla empati kurun.
- Eşinizle yaşadığınız sorun ve anlaşmazlıkları ona yansıtmayın.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>