DİĞER HABERLER

35 dakika yürüyün koşun, kürek çekin

Kadınlar bedensel egzersiz programı uygulamalı, kardiovasküler çalışmalara önem vermeli...
 
   
 
 
     
Günümüzde sosyalleşme çabalarının içerisinde kadınların erkeklerden daha fazla vücutlarına dikkat ettikleri bilinmektedir. Kadınlar vücut yapıları ve fizyolojik özelliklerinden dolayı erkeklerden farklı bedensel egzersiz programları uygulamalıdır.

Yalnız bu programlarda kişilerin fizyolojik, psikolojik ve anatomik faktörleri göz önünde bulundurulmalıdır. Kadınların en fazla şikayetçi oldukları konuların başında vücut yağ etkilerinin fazlalığı, kas yapılarının zayıflığı, çabuk yorulma ve bölgesel şekil bozuklukları gelmektedir. Bu şikayetlerden kurtulmak için evlerinde komşularından duydukları egzersizleri veya diyetleri uygulamaktadırlar ama bu yönetimin kendilerine uygun olup olmadığını bilememektedirler.

Bu yanlışlıkları ortadan kaldırmak için bir egzersiz ve spor uzmanına danışmaları gerekmektedir.

Dikkat edilecek noktalar

Kadınların uygulayacağı egzersiz programlarında dikkat edeceği noktalar şunlardır:

Kardiovasküler çalışmalara (kürek, bisiklet, koşu, yürüyüş) önem vermeleri gerekmektedir. Haftada en az 4 gün 35 dakika bu tür çalışmaları yapmalıdırlar.

Fazla görülen demir eksikliğine dikkat edilmelidir. (Kardiovasküler çalışmalar için önemi büyüktür)o

Özellikle kalça, bacak içi, basen bölgelerine kişilerin anatomik ve fizyolojik durumları göz önünde bulundurulacak programlar uygulanmalıdır.

Kas yapıları erkeklere oranla güçsüz oldukları için öncelikle kuvvet programları uygulamaları gerekmektedir.

Ağırlık çalışmalarına yeni başlayanların vücutları
yüzde 4 ile yüzde 8 oranında su tutacağı için vücutlarında bir şişme söz konusu olacak, daha sonra kaslarda daralma meydana gelecektir.

Aç kalarak vücutlarından yağ kaybetmek istemeleri durumunda yağ vermeleri gereken bölgelerdense hormonal sistemi bozuklukları için göğüslerinden yağ vereceklerdir.

Dönemlik hormonal değişimlerinde programın yoğunluğu zaltılmalıdır.

Doğum sonrasında oluşan karın bölgelerindeki gevşeklik ve kas zayıflığı uygulanacak karın egzersizleriyle giderilmeye çalışılmalıdır.

Karın egzersizleri alt ve üste ayrılarak bölüm bölüm çalışılmalıdır.o Vücudun üst bölgesinde kol arkalarına, üst göğüs bölgesine ve omuzlara ağırlık verilecek şekilde egzersiz programları uygulanmalıdır.

Egzersiz programları hayat boyu uygulamaya çalışılmalı. Böylece evde bulunan çocuklarınız veya aile bireylerini de egzersize yönlendirmiş olacaksınız. Sağlıklı kalabilmek için egzersizin yanında doğru beslenme prograları uygulayarak aile bireylerinin de sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>