DİĞER HABERLER

Haftanın Filmleri

"Romantik komedi türünün gedikli isimlerinden Rob Reiner, pek sevdiği bir klasiğe saygılarını sunan yeni filmiyle karşımızda." Talip Ertürk haftanın filmlerini yorumladı...
 
   
 
 
     
NARNIA GÜNLÜKLERİ: ASLAN CADI VE DOLAP

(The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe) FANTASTİK-MACERA
Yönetmen: Andrew Adamson
Oyuncular: Georgie Henley, Skandar Keynes, William Moseley, Anna Popplewell, Tilda Swinton, Jim Broadbent
2005, ABD, 140 dk.

Yüzüklerin Efendisi serisinin ağız sulandıran başarısı sağolsun, sinemaya uyarlanmadık fantastik edebiyat klasiği kalmayacak herhalde. Hollywood mevzunun karlılığına uyandı ve fantastik edebiyat dünyasında Yüzüklerin Efendisi'nin hemen ardından gelen Narnia Günlükleri'nin en mühim parçasını perdeye aktardı. Narnia Günlükleri toplamda 7 kitaptan oluşuyor ve Yüzüklerin Efendisi'nin yazarı J.R.R. Tolkien'in yakın dostu C.S. Lewis'in imzasını taşıyor.

Narnia Günlükleri, iki Shrek filmiyle yapımcılarına çuvalla para kazandıran Andrew Adamson'un imzasını taşıyor. Ve işte tam da bu noktada filmin sorunları başlıyor. Andrew Adamson, Shrek filmleri haricinde film çekmemiş (bilmeyenler için söyleyelim Shrek bir animasyondu), yani gerçek oyuncularla filme çekme tecrübesini hiç yaşamamış bir yönetmen. Dolayısıyla 180 milyon dolar bütçesiyle, bu çapta bir film yapmaya koyulduğunda ipin ucunu biraz kaçırmış. Her şeyden önce önümüzdeki filmin hedef kitlesi çocuklar. Lakin artık 2006'yı bulduk ve bu çapta bir filmin zeka düzeyini bu kadar aşağıda tutma lüksü yok. Misal Shrek, bir animasyon olmasına rağmen çocuklarla birlikte yetişkinleri de memnun edebilecek niteliğe sahipti. Lakin Narnia Günlükleri'nde bir yetişkini memnun edebilecek bir derinlik yok.

Film 2. Dünya Savaşı'nın karanlık günlerinde, bombardıman altındaki Londra'da açılıyor. Pevensie kardeşler, bombardımandan kaçarak taşrada yaşayan uzak bir akrabaları olan Profesör Kirke'nin evine gidiyorlar. Profesörün görkemli malikanesinde, saklambaç oynarken bir dolaba saklanan küçükler, buradan Narnia ülkesine geçiş yapıyor. Narnia ülkesi, sürekli bir kışa mahkum olmuş ve kötücül cadı Jadis'in etkisi altına girmiş, yüzyıllar önce. Pevensie kardeşler ve özellikle en büyükleri Peter, ülkeyi kötü cadının etkisinden kurtaracak kahraman olarak görülüyor yerli halk tarafından (yerli halkın arasında tilki ve kunduz gibi karakterlerin olduğunu da belirtelim). Sonunda kardeşler ülkedeki güç dengeleri çözüyor ve Jadis'in baş düşmanı Aslan'ın saflarına katılıyor…

Narnia Günlükleri'ni izleyince, Peter Jackson'ın Yüzüklerin Efensisi'nde ne kadar büyük bir iş başardığı daha iyi anlaşılıyor aslında. Filmin zayıf oyuncukluklarını görmezden gelmek mümkün olsa da, tutuk senaryosunun sebep olduğu temel sorunlar bir türlü aşılamamış. Son olarak filmin hayli tartışma yaratan bir alt mesajının (Hristiyanlık propagandası) filmden özenle ayıklandığını ekleyelim.


GERÇEK DEDİKODU

(Rumor Has It...) ROMANTİK-KOMEDİ
Yönetmen: Rob Reiner
Oyuncular: Jennifer Aniston, Kevin Costner, Shirley MacLaine, Mark Ruffalo
2005, ABD, 96 dk.

Romantik komedi türünün gedikli isimlerinden Rob Reiner, pek sevdiği bir klasiğe saygılarını sunan yeni filmiyle karşımızda. Gerçek Dedikodu, Dustin Hoffman'ın başrolünü oynadığı 1967 yapımı ünlü "The Graduate" filminin kahramanlarının günümüz dünyasında ne hale geldiği sorusunun cevabı veriyor izleyicisine. Bilmeyenlere anlatalım; Mike Nichols'ın "The Graduate"inde hayta Benjamin Braddock Anne Bancroft'un canlandırdığı orta yaşlı Bayan Robinson'a aşık olur ve ikili arasında yatak merkezli bir ilişki yaşanır… O filmin kahramanları Benjamin Braddock yaşlanınca Kevin Costner'a, Bayan Robinson ise Shirley MacLaine'e dönüşmüş. Doymak kanmak bilmeyen Benjamin Braddock, bu kez eski yavuklusu Bayan Robinson'ın kızı Sarah Huttinger'a göz koyuyor ve hadise budaklanıyor… Film ilginç çıkış noktasına rağmen sıradanlıktan kurtulamamış. Rob Reiner fikrinin kıymetini bilemeden kendini klişelerin sıcak kollarına bırakınca sonuç pek tatmin edici olamıyor. Gerçek Dedikodu, rahat izlenen bir romantik komedi olarak, en çok oyuncularının başarısıyla oyalıyor seyircisini. Zengin kadronun en ilgi çekici üyesi, usta aktris Shirley MacLaine.

Talip Ertürk
terturk@gazetevatan.com

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>