DİĞER HABERLER

İksv başladı...

"Karşımıza çıkan insanların bize kattıkları çok şey var. Fark etmemiz, unuttuğumuz şeyleri hatırlatmak gibi." Ebru Ziyanak'ın yeni yazısı...
 
   
 
 
     
İKSV BAŞLADI

İksv geçen hafta başladı. Bir sinema sever olarak heyecanla beklediğim günler geldi. Bir gün sinemayı izlemeyi sevmekten öte, o atmosferin içinde yer almak istediğimi fark ettim. Bunu yıllar öncesinden biliyordum, fakat bazen zaman içinde yaşadıklarımız kendimizi dinlememize engel oluyor.

Karşımıza çıkan insanların bize kattıkları çok şey var. Fark etmemiz, unuttuğumuz şeyleri hatırlatmak gibi. Bazı görevleri yerine getirdikten sonra da evrenin akışında kaybolup gidiyorlar. Onların yüreğimiz de hep ayrı bir yeri kalıyor. Sinemanın sevgiden öte bir aşk ve benim dünyam olduğunu bana hatırlatan kişi gibi. Onun sayesinde eğitim almaya karar verdim. O eğitim bana sinema da oynama fırsatı verir mi bilmiyorum ama bildiğim bir şey var ki müthiş bir mutluluk içinde olduğum. Ödül törenlerini izlerken benim beğendiğim oyuncuların, yönetmenlerin seçilmesi ekranın diğer tarafında yüreğimi hayallere, isim veremediğim duygulara sürüklüyor.

İksv’nin açılışında izlediğim bir aşk filmini sizinle paylaşmak istiyorum. ‘Welcome’ Fransız yönetmen Philippe Lioret’in filmi. Sinema tarihinde benzeri görülmemiş tartışmalar yarattı. Calais’de göçmenlerin El Doradosu olarak adlandırılan İngiltere’ye geçmek için yaşadığı insanlık dışı muameleleri beyaz perdeye yansıtıyor. Bu film gösterime girdikten kısa bir süre sonra, evlerinde kaçak göçmen besleyen veya yardım edenlere 30$ dan 5 yıla kadar uygulanan ceza değiştiriliyor. Tabii bu film de başka bir konu daha var. Benim izlerken aklıma gelen ilk soru ‘sevdiğim dediğin bir kadın veya erkek için en fazla ne yaparsın?’ bu filmde iki ayrı aşk öyküsü var. Onyedi yaşında bir gencin aşkı için, müthiş mücadelesi anlatılıyor. Sadece bu azmi, hırsı ve insanın isteği karşısında ki o tutulamaz başarıyı görmeniz için bu filmi öneririm. Fransız bir adamın bu genci tanıdıktan sonra değişen dünyası…Belki değişen değil, farkındalığı yaşaması.

Bizim hayatımızı değiştirmek için gelenler gibi. Nerde bitmesi gerektiğine biz karar veriyoruz. Bu karar da daha önceki tecrübelerin ve o kişiyle alacak vereceğimizin kalmaması büyük etken. Biten hiç birşeye üzülmeyin size kattıklarına bakın, eğer görevi bitmemişse geri dönecektir. Yeni enerjiler hep bizi bulacak.

‘ Aşk öyle bir şeydir ki, nadiren kibardır ve asla tutarlı değildir.’

Ebru Ziyanak
ebruziyanak@hotmail.com
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>