DİĞER HABERLER

Koleksiyondan Kreasyona...

Gönül Paksoy Retrospektif Sergisi Borusan Oto İstinye’de açıldı! Ayrıntılar için tıklayın!
 
   
 
 
     
Borusan Otomotiv’in, sanata ve sanatçıya verdiği değer çerçevesinde Borusan Oto İstinye’ de düzenlediği, Gönül Paksoy retrospektif sergisi "Koleksiyondan Kreasyona" şık bir organizasyonla açıldı. Açılışa, Borusan Oto Yönetim Kurulu Başkanı Asım Kocabıyık’ın ev sahipliğinde; Borusan Oto, Otomotiv, Borusan Holding yöneticileri ile İstanbul cemiyet hayatının önemli simaları ve çok sayıda medya mensubu katıldı.

Borusan Oto İstinye’ de 2000 metrekareye yayılan dev sergi; Gönül Paksoy kimdir, nereden geldi, nelerden beslendi, nasıl ve neler üretti sorularına yanıt oluyor. Borusan Otomotiv Marka Elçisi Yonca Ebüzziya’ nın bu yıl planladığı aktivitelerin ikincisi olan sergi, sanatçının her yönünün tanınmasını sağlayacak bir düzende gerçekleşiyor ve böyle bir sergi Türkiye’ de ilk kez düzenleniyor. Sergide, Gönül Paksoy’ un İstanbul Arkeoloji Müzesi’ ne kayıtlı koleksiyonunun bir bölümü ile Gönül Paksoy tasarımı giysiler, ayakkabılar, çantalar, şapkalar, çeşitli dokumalar, tılsımlı aksesuarlar, bez bebek koleksiyonu, düğmeler, takılar ve taraklar meraklıların ilgisine sunuluyor.

Borusan Oto İstinye’de açılan sergide Gönül Paksoy’ un bez bebek koleksiyonundan dört karakter, bu sergi için 40’ar adet üretilerek, numaralı olarak satışa sunuldu. Sergide yer alacak tüm eserler bir kitapta toplandı ve bu kitap da, sergi kapsamında satışa sunuldu. Tüm satışlardan elde edilecek gelirin bir bölümü, Gönül Paksoy’ un doğum yeri olan Adana Ceyhan’ da bir ilkokulun yeniden yapılandırılması için kullanılacak.

Gönül Paksoy’ un açılış için özel olarak tasarladığı yemekler konukların büyük beğenisini topladı..

Tekke giysilerinden ve bu giysilerdeki sadelik ve geometriden esinlenerek tasarıma başlayan Gönül Paksoy’un, sergide sunulan koleksiyonu, yıllar içindeki birikimleri, araştırmaları ve çalışmaları sonucu oluştu. Sergi 8-19 Ekim tarihlerinde 11.00 - 19.00 saatleri arasında Borusan Oto İstinye’ de ziyarete açık olacak.

Serginin sigorta sponsorluğunu ise kültür ve sanata katkı amacı ile Univia sigorta aracılık hizmetleri. Ltd ve Başak Sigorta A.Ş üstlendi

Borusan Oto İstinye:
(0212) 359 30 30
GÖNÜL PAKSOY KENDİNİ TANIMLIYOR!

Adana – Ceyhan’da ailemin ilk çocuğu olarak dünyaya geldim .

İlkokulu Ceyhan’da , orta ve liseyi Adana Kız Lisesinde tamamladım.

Beni tanıyan çoğu insan " Güzel Sanatlar Akademisi’ nde okuyacağımı düşünürken , ben Kimya Mühendisliğini tercih ettim .

İlk okuldan itibaren resim yapmak gerçek anlamda bir tutkuydu benim için . Bu Üniversite Öğrenimim sırasında artarak devam etti .

Üniversite üçüncü sınıfta İstanbul’da Bir kişisel resim sergisi açtım . 13-15 yaşlarında da resim ile ilgili ödüllerim vardı. Üniversiteyi bitirdikten sonra Adana’da iki kişisel sergi daha açtım . Öğrenciliğim sırasında da pek çok karma sergiye katıldım.

Son sergiyi ise yine Adana’da 1977 ‘de asistanken açtım. 1977 ‘de aynı Üniversitenin Temel Bilimler Fakültesinde Yüksek Lisans’a başladım.

"Katranın Bileşiklerine ayrılması ve tanımlanması için en uygun yöntemin araştırılması " konulu tezle 1979 Yüksek lisansımı tamamladım. 1983 yılında Ç.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsünde " Bazı bitkilerin boyar madde kaynağı olarak kullanılma olanakları üzerine bir araştırma " konulu tezle doktoramı bitirdim.
Üniversitedeki görevimden ayrılıncaya kadar Fen –Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümün de doğal boya araştırmalarımı sürdürdüm .

1989 Ekim’inde bu görevimden ayrılıp İstanbul’a taşındım . Önce takı tasarımı girdi yaşamıma.
1991’den sonra ise giysi ve diğer aksesuarların tasarımını yapmaya başladım. Doğal boya ve tasarım hayatımın yeni dönemini oluşturdu .

Bu arada bazı tasarımlarımı yayınlamaya karar verdim .
Bunların ilki " Yemek İçin Tasarımlar " adıyla 2000 yılında yayınlandı. 2001 de aynı kitabın İngilizcesi "Culinary Designes" yayınlandı . 2003 Şubat’ın da ise izleyenlerin unutamadıkları bir sergi ile aynı zamanda "Rag Dolls, Bez Bebek " bu kitaplarıma eklendi .
Şimdi ise 7 Ekim 2003 de çıkacak olan "Gönül Paksoy " kitabının ve 8 Ekimde Borusan Oto-İstinye’de açılacak sergimin hazırlıkları yürüyor . Tasarımlarım Türkiye’de ve Dünyanın pek çok yerinde özel koleksiyonlarda yer almaktadır .

Ayrıntılı Görmek İçin Resmin Üzerine Tıklayınız...


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>