DİĞER HABERLER

Kredi Kartınızla Nakit Çekerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bugünlerde kredi kartınızla nakit çekmek istediğinizde, size onay verilmediğine dair e-posta veya cep telefonu mesajı gelirse, buna şaşırmayın…
 
   
 
 
     

Bunun nedeni, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK), kredi kartındaki borç sarmalını engellemek için uygulamaya koyduğu asgari ödeme sınırlarını yükselten düzenleme nedeniyle, size de yüzbinlerce tüketiciye olduğu gibi, ‘nakit çekim yasağı' getirilmiş olabilir. BDDK'nın, kredi kartlarına disiplin getirmeye yönelik çıkardığı, üç ay üst üste borcunu % 50'nin altında ödeyenlere ‘nakit çekimi yasağı' getirilmesine ilişkin düzenlemenin ilk sonuçları çıkmaya başladı.

Bankalar, 17 Eylül tarihinden itibaren, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında borcunun sadece asgari kısmını ödeyen yüz binlerce müşterisine nakit çekim yasağı getirdi. Nakit çekim yasakları, tüketicilere e-posta ve cep telefonu mesajları ile bildirildi. Bankaların nakit çekim yasağı getirdiği müşteri sayısı tam olarak belirtilmedi. Ancak, BDDK'ya ilk gelen bilgilere göre, nakit çekim yasağı getirilen tüketici sayısının yüzbinlerce kişi olduğu, kredi kartı borcunun sadece asgarisini ödeyenlerin sayısının 2.5 milyon ve borcunu % 50'sinin altında ödeyenlerin sayısının ise 4 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor. Nakit çekim yasağı, kredi kartı borcunun ödenmesinin ardından ise, kaldırılıyor.

Tüketici olarak, acil ve sıkışık durumlarda kredi kartınızla nakit çekme avantajını kullanabilmek için, üç ay üst üste kredi kartı borcunuzun %50’sinin altında ödememeye dikkat etmelisiniz. Özellikle, kredi kartı borcunun asgarisini ödemeyi alışkanlık haline getirmiş tüketicilerin daha dikkatli olması gerekmektedir. Üç ay üst üste borcunuzun asgarisini öderseniz, ihtiyacınızın olduğu bir anda kredi kartınızla nakit çekemeyebilirsiniz. Bu türlü sıkıntılara düşmemek için, her ay kredi kartı borcunuzun yüzde kaçını ödediğinizi kontrol etmelisiniz.

Daha fazla tavsiye için Finzoom.com.tr tavsiyeler kısmımıza göz atın: http://www.finzoom.com.tr/Info/Advices/


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>