DİĞER HABERLER

Sylvia’nın karşısında yazlık seyirlikler…

"…Edebiyat tarihinin en önemli kadın figürlerinden, şair Sylvia Plath, Gwyneth Paltrow’un bedeninde yeniden hayat buluyor…." Talip Ertürk haftanın filmlerini yorumluyor.
 
   
 
 
     
Sylvia’nın karşısında yazlık seyirlikler var

Edebiyat tarihinin en önemli kadın figürlerinden, şair Sylvia Plath, Gwyneth Paltrow’un bedeninde yeniden hayat buluyor. Şairin yaşamını anlatan "Sylvia", bu haftanın açık ara en önemli yapımı. 4 filmlik haftada iki de hafif seyirlik var, Hollywood işi komedi "Keşke 30 Olsam" ve uzun metraj dans videosu kıvamındaki "Honey". Dördüncü filmimiz ise, Fransız temsilcisi "Öfke".


Sylvia"Aşık Shakespeare" ile kazandığı Oscar’ın ardından kariyerinin yokuş aşağı gitmesine bir türlü engel olamayan, rol seçimleri ile de bitimsiz bir hayal kırıklığı silsilesi yaşatan Gwyneth Paltrow, bu kez ünlü şair Sylvia Plath’e hayat veriyor. Paltrow’un karşısında Ted Hughes rolüyle İngiliz aktör Daniel Craig var… Yönetmen Christine Jeffs, temelde Sylvia Plath’in dünyayı nasıl gördüğü ile ilgili bir çeşitleme olan bu filminde, pastel bir görselliği ve karakterler ağırlıklı bir senaryoyu tercih ediyor. Gwyneth Paltrow’un ‘soğuk’ performansına karşılık Daniel Craig Ted Hughes’de son derece başarılı… Filmin temelinde ziyadesiyle çalkantılı bir aşk yaşayan Plath-Hughes çiftinin ilişkisi ve bu ilişkinin sanatçı kimliklerine olan etkisi var… Sylvia, öncelikle ülkemizde sayısı konusunda bir tahmin yürütemediğim Sylvia Plath hayranlarına göre. Şairi tanımayan izleyiciler için ise, durağanlığı ile yorucu hatta katlanılmaz olabilir, aman dikkat…


Keşke 30 Olsam / 13 Going on 30Jennifer Garner, tekme ve yumrukları sayesinde, özenle inşa ettiği kariyerine şimdi bir romantik komediyi ekliyor. Keşke 30 Olsam’ın, ‘hayatından memnun olmayan’ baş karakteri Jenna, yaşıtları arasında dikkat çekemeyince 30 yaşında ve havalı olmayı diliyor. İşin garibi dileği gerçek oluveriyor. 30 yaşında başarılı bir kariyeri ve yakışıklı bir sevgilisi var. Ancak Jenna, kısa sürede 30 yaşının hiç de hayal ettiği gibi olmadığını fark ediyor... Keşke 30 Olsam, özellikle 80’ler temasına sayesinde eğlenceli olmayı başarıyor. Jennifer Garner, Mark Ruffalo ve Andy Serkis’in "Thriller" eşliğinde dans ettiği sahne ise filmin zirve noktası.


Honey"Dirty Dancing" ve "Flashdance" kulvarında bir müzikal olan Honey, Amerikan usulü bir yükseliş öyküsünü, dans ve müzikle harmanlayarak anlatıyor. Bir zamanların çocuk yıldızı Jessica Alba’nın başrolünü oynadığı film, bir filmden çok uzun metraj dans videosunu. Salonda dans edemesek de filmin seyirciyi koltuklarında kıpırdatabilecek gücü olduğu kesin.


Öfke / FureurDeneyimli yönetmen Karim Dridi bu kez farklı bir aşk öyküsü ile karşımızda. Paris’te geçen sıradışı bir aşk öyküsü anlatan Öfke, Uzakdoğu kökenli bir kadın ile İspanyol kökenli bir adamın aşkını anlatıyor… Raphael Ramirez geçmişinde şampiyonluklar olan bir boksördür. Bir dönem Ramirez'e rakip olmuş Tony ise sevgilisi Chinh'le evlenmek üzere kente dönmüştür. Ancak Ramirez'le Chinh bir gün karşılaşır ve birbirinden hoşlanırlar. İki eski boksör arasındaki çekişme ve gerilim yeniden alevlenmiştir. Chinh kimin kadını olacaktır...

Talip Ertürk
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>