DİĞER HABERLER

Türkiye’de, kadının gözü siyasette

TESEV tarafından hazırlanan “İş yaşamı, Üst Yönetim ve Siyasette Kadın” araştırmasına göre, kadınların yönetici olarak görev yapma olanağı özel sektörde daha fazla.
 
   
 
 
     
Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nın (TESEV) çalışması ile kadının iş hayatı, yönetim ve siyasetteki profili çıkartıldı. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de sadece kadınlar değil erkekler de siyasete uzak. Ancak kadın siyasette erkek kadar aktif değil.

Siyaset ile ilgilenen erkeklerin oranı % 34.4, kadınların ise % 18.6.

Siyasette önleri açıldığı takdirde kadınların % 33.8’i bir partiye katılmayı düşünüyor.

Kızlarının siyasete girmesini destekleyen erkeklerin oranı % 68.5, kadınların ise % 73.7.

Türk halkı eğitime de büyük önem veriyor

Eğitim amaçlı harcanacağına emin oldukları takdirde eğitim için daha fazla vergi vermeyi kabullenenlerin oranı % 64.4. Araştırmada Cumhuriyetin ilk yıllarında devlet politikası olarak kadınlara hakimlik, mühendislik, doktorluk gibi önemli görevler verildiği vurgulanıyor. Ancak günümüzde devletin bu konuda özel sektöre kıyasla ayrımcılık yaptığı düşünülüyor. Kadınların yönetici olarak görev yapma olanağı özel sektörde kamuya göre daha fazla.

Ayrıca dindarlık düzeyi arttıkça kadının yüksek mevkilerde görev yapmasına hoşgörü ile bakılmıyor.

Türbanı Türkiye’nin en önemli sorunu olarak görenlerin oranı % 0.1. Bu yanıtı verenlerin biri hariç hepsi erkek. Başını örttüğü için iş bulamadığını söyleyen kadınların oranı ise % 0.5.

NTV


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>