DİĞER HABERLER

Yaşamak ve zayıflamak güzeldir

"Zayıflamak güzeldir ama başkalarına gösteriş yapmak için değil. Kendi sağlınız için zayıflayın, ortalıkta yeterince manken var." Aslı Atasoy'un yeni yazısı...
 
   
 
 
     
Yaşamak ve zayıflamak güzeldir

Zayıflamak güzeldir ama başkalarına gösteriş yapmak için değil. Kendi sağlınız için zayıflayın, ortalıkta yeterince manken var.

Size söylemiştim değil mi? Alın işte yaz geldi. Eskiden teleksle, daktiloyla iş gören gazeteler başladılar aynı haberleri yapmaya. Efendim yaz gelmiş, zayıflamak zorundaymışız. Niye? Gittikçe küçülen bikinilerimize sığabilmek içinmiş. İyi de size ne kardeşim?
Tabii bu soruyu sorduğuma bakıp şöyle 150 kilo civarında minyon tipli biri olduğumu sanmayın. Sadece tepem atıyor. Her yıl mart ayından başlayıp eylül ayına dek gazete, dergi ve bilimum yayın organlarında ‘Kilolarınızdan Kurtulun’, ‘Doktor Çok Bilmişle 10 Günde 30 Kilo Verin’, ‘Selülit Canavarına Son’ gibi saçma sapan başlıklardan sıkıldım. Çenesini hiç tutamamış biri olarak da yazmayı borç bildim efendim.

Zayıflık güzeldir
Evet, zayıf olmak keyifli bir şeydir. Aynı şekilde selülitsiz bir vücut, pürüzsüz cilt makbuldür. Kimse tombalak bir kadını çekici bulmaz. Örtmeye çalıştıkça fırlayan bir göbeğin zerafati konusunda şüpheler her zaman mevcuttur.
Ancak zayıf olmak sadece başkalarının göz zevkini okşamak için mi gereklidir? 38 beden bikinilerimize sığmak, sahillerde manken edasıyla salınmak için mi zayıf olmak zorundayız? Ya da sadece kadınlar mı zayıf olmalı?
Ben buradan özellikle kısa boylu erkeklere sesleniyorum. Lütfen göbeklerinizden bir an önce kurtulun. Tıpkı ev işleri gibi zayıflamak da sadece kadınların sorumluluğunda olan bir şey değil! Yeni doğum yapmış erkek çocuk sahibi anneler, çocuklarınızı yetiştirirken bu bilgileri unutmuş gibi yapmazsanız çok sevinirim.

Kerndiniz için zayıflayın
Peki bunca tantanayı niye kopartıyorum? Şişmanlık taraftarı bir fırın sahibi filan değilim. Yalnızca zayıflamanın dış görüntünün selahiyeti açısından gerekli olduğunu savunan içi boş görüşe karşıyım. Zayıf olmak zorundayız çünkü kendi sağlığımız için buna mebcuruz. Ama illaki 38 beden olmalıyız diye bir kuralı hiçbir kutsal kitapta okumadım. Bana göre boy uzunluğuna göre 40 ve 42 beden de makbuldür. Üşenmeyin ölçün boyunuzu, sonra kilonuzu hassas bir tartıda kontrol edin ve kararı siz verin. İsterseniz bana yazın size ideal kilonuzu söyleyeyim. Ne de olsa tatildeyim...
Lütfen kızlar kendimize gelelim. Gazete ve dergilerde hemen her gün ürküten büyüklükteki harflerle rejim haberlerine aldırmayın. Zayıflamak iyidir. Ama onların dediği gibi bikinilerimize sığabilmek ve güzel görünebilmek için değil. Öncelikli olarak sağlığımız için sonra başkalarına hava atarsınız.

Rejim için kendinizi telef etmeyin
Bu arada rejim yapacağım diye kendinizi telef etmeyin. Her gün yürüyün, bisiklete binin, güneşte saatlerce yatıp cilt kanseri olacağınıza bolca yüzün. Bir de az yiyin lütfen. Henüz İskender kebabın vatana yararı saptanamadı.
Altın kural bu. Az yemek, hayatta iki şeyin parasının ödenip yarıda bırakıldığını biliniyor. İlki diyet, diğeri de spor programları.

Üstüne basçı tanımam: Gürol Ağırbaş
Bu arada bu kadar zayıflama muhabbeti yeter diyerek konuyu müzikle bağlıyorum. Gürol Ağırbaş’ı sahnede izlediğimi söyleyerek size hava atmama müsaade edin. Memleketimizin en sağlam bas gitaristi olan Ağırbaş’ı Rock İstanbul’da kısa ama çok güzel bir konserde dinledim. Şelpe’sini dinlerken şu soruyu sordum kendime: “Bir insan bu kadar iyi bas çalar da niye konser vermez?” Ağırbaş’ı daha sık konser vermeye, sizleri de sanatçının Bas Şarkıları isimli iki albümünü almaya davet ediyorum. Biraz kel alaka oldu ama idare edin.

Aslı Atasoy
asli@cosmoturk.com


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>