DİĞER HABERLER

Yeni BMW X3 Sınıfında İlk Premium SAV

BMW, son derece dinamik ve aynı derecede çok yönlü yeni aracıyla, başarılı X-ailesini genişletiyor. Ayrıntılar için tıklayın!
 
   
 
 
     
Aracından yüksek beklentileri olan, aktif bireyler için yepyeni bir araç sınıfı

Kusursuz tasarımıyla üstün, dinamik dış görünüş

xDrive: üstün çeviklik için yeni ve akıllı dört-çeker teknolojisi

3.0 litre sıralı altı silindirli benzinli ve dizel güç üniteleri

Hem yolda sportif ve çok yönlü hem de kendi özellikleri ile


BMW, son derece dinamik ve aynı derecede çok yönlü yeni aracıyla, başarılı X-ailesini genişletiyor: Yeni BMW X3 tipik bir BMW otomobilin büyüleyici çevikliği ile bir SAV’ın (Sports Activity Vehicle) sunduğu birçok kolaylığı birleştiriyor. X3, SAV sınıfında X5’in altındaki ilk premium model olarak, hem asfalt yolları hem de arazileri fethetmek üzere pazara sunuluyor.

BMW X3 ilk kez Eylül ayında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilenecek.

BMW X3, SUV’a özgü boyutlar ile BMW’ nin hem klasik hem de yeni tasarım özelliklerini birleştiriyor. İçbükey ve dışbükey yüzeylerle bir arada bulunan çağdaş tasarım özellikleri X3’e genç ve taze bir dış görünüş sağlıyor. Aracın BMW model serisindeki benzersiz konumu, arka yan camlardaki klasik ama yeni bir yorum getirilmiş "Hofmeister kick" (ters eğimli C direği), yeniden tasarlanmış BMW böbreği, farlar ve stop lambaları gibi birçok karakteristik özellikle vurgulanıyor. Kısa çıkıntılı uzun aks aralığı ve arka tarafa doğru eğimle inen tavan çizgisi, bu SAV’ın dinamik karakterini ve performansını daha da belirginleştiriyor. Dışarıya doğru taşırılmış ön çamurluklar ve çarpıcı ön kısım bu yeni araca güçlü bir karakter kazandırıyor ve gittiği her yerde üstün dış görüntüsünü vurguluyor.

BMW’ nin çarpıcı rafineliği ve performansıyla büyük övgüler alan 3.0 litre sıralı altı silindirli benzinli ve dizel güç üniteleri dinamik performansı garantiliyor. Çevik X3 3.0 lt standart kullanımda 170kW (231 bhp) maksimum güç üretebiliyor ve saatte 210 km maksimum hıza ulaşıyor; opsiyonel olarak sunulan yüksek hız donanımıyla (Sportif Paket’ e dahil) bu hız 224 km/s’ e kadar çıkabiliyor. Kısa süre önce üretilmeye başlanan yeni nesil Common-Rail direkt enjeksiyonlu sıralı altı silindirli turbodizel motor X3’te 150 kW (204 bhp) maksimum güç üretiyor ve 410 Nm maksimum torkla bu SAV’ı daha da güçlendiriyor. Standart kullanımda 210 km/s olan maksimum hız, yüksek hız donanımıyla 218 km/s’ e çıkıyor. Her iki modelde de altı ileri vitesli manuel şanzıman standart; beş ileri vitesli otomatik şanzıman da seçenek olarak sunuluyor. Daha sonra yeni motor seçenekleri de art arda pazara sunulacak.

BMW X3’ün en büyük özelliklerinden biri, dört-çeker araçların çevikliğinde yeni bir standart yaratan, yepyeni xDrive akıllı dört-çeker sistemi. xDrive, sürüş gücünün ön ile arka lastikler arasında sınırsız ayarlamalarla ve her türlü değişik biçimde dağıtılmasını sağlıyor; yolda ilerlerken, güç dağılımında değişikliğe gerek duyulduğunda sistem durumu anında fark edip, lastiklerden herhangi biri yol tutuşunu kaybetmeden önce büyük bir hızla harekete geçiyor. Sonuç olarak X3 ile, bir viraja hızla girildiğinde, optimum sürüş gücünü istediği anda akslara ayrı ayrı iletebiliyor ve böylece hem understeer hem de oversteer miktarı en aza indiriliyor.

Yolda xDrive çeviklik, sürüş keyfi ve güvenlik açısından çok yüksek bir standart sunuyor. DSC gibi gövde kontrol sistemlerine, geleneksel dört-çeker araçlara oranla çok daha geç ihtiyaç duyuluyor. xDrive ayrıca kaygan ya da engebeli arazilerde daha iyi yol tutuşu ve çekiş gücü sağlıyor; lastiklerden biri boşa dönmeye başlayıp çekişi engellediği anda güç, yolu daha iyi kavrayan lastiklere aktarılıyor.

Yeni BMW X3’ün diğer araçlardan üstün nitelikteki çok yönlülüğü sadece SAV’ın çevik ve dinamik performans sergilediği çok farklı yol ve arazi koşullarıyla sınırlı değil. Aksine, aracın iç tasarımı ve geniş donanım seçenekleri bu BMW ’yi aktif ve çok yönlü bireyler için ideal bir araç haline getiriyor. BMW SAV’ larındaki klasik yüksek koltuklar sayesinde aracın içindekiler hem çevrelerini geniş ve güzel bir açıdan izleyebiliyor hem de son derece modern ve geniş bir iç mekanın tadını çıkarabiliyorlar. BMW’ ye özgü zarif ve estetik görüntü, aracın birçok pratik ayrıntıyla desteklenmiş rahat ve sportif özellikleriyle birleşiyor. Hem klasik hem de sportif, modern malzeme ve renklerden oluşan geniş seçenekler, yeni X3’ün iç tasarımını kendi zevkinize göre değiştirmeniz için benzersiz seçenekler sunuyor. Sürücü bölümünde iki yuvarlak kadran tipik BMW tarzında, zarif bir bölme içinde yer alıyor. Gösterge panelinin tam ortasında, istendiği takdirde otomatik olarak yukarı hareket edebilen 16:9 navigasyon sistemi renkli ekranı bulunuyor.

Bagaj kapağı geniş ve rahat bir açıyla açılabildiği için, arkada birkaç dağ bisikleti gibi her türlü spor malzemesini aynı anda sığdırabileceğiniz geniş bir hacim oluşuyor. X3’ün üstün işlevselliğini, birçok taşıyıcı birim tamamlıyor; sürücü daha büyük ve hacimli spor malzemeleri taşımak isterse, tekne römorku gibi birimleri daha güvenli bir biçimde çekebilmek için BMW’ nin römork denge kontrol sistemini tercih edebilir. DSC gövde kontrol sisteminin bu özelliği de tıpkı gevşek zeminde bile yokuş aşağı güvenle inebilmeyi sağlayan otomatik HDC (Eğim İniş Kontrolü) sistemi gibi standart.

BMW, X3’ü tasarlarken özellikle en yüksek standartlarda aktif ve pasif güvenliğe odaklandı. BMW’ nin SAV’ larında başarıyla uygulanan tasarım ilkesi (ön aks milinin yağ karterinin içinden geçmesi) X3’ e son derece düşük bir ağırlık merkezi sağlıyor ve aracın gövdesinin savrulmasını önlüyor. xDrive, akıllı güç dağılımı sayesinde X3’ün virajlara hızlı girilmesi halinde bile sabit ve sağlam ilerlemesini sağlayarak, birçok tehlikeli durumu henüz başlamadan ortadan kaldırıyor.

Yine de sürüşte sorun yaşanırsa, Dinamik Denge Kontrol Sistemi güvenli bir şekilde duruma müdahale ederek aracın dengesini koruyor.

Yeni BMW X3 2004 yılının başından itibaren Avrupa ve Kuzey Amerika’da pazara sunulacak, diğer pazarlar da takip edecek.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>