DİYET

Aşırı zayıflık adet düzensizliği yapıyor

Adet düzensizliği, yumurtlama bozukluğu gibi sorunlar aşırı zayıflıktan kaynaklanarak, kısırlığa sebep olabiliyor.
 
   
 
 
     
Vücutta yağ oranı, kadınlarda normalde yüzde 20-29 arasındadır. Beslenme bozukluğu sonucu aşırı zayıf olan kadınlarda adet düzensizliğine sık rastlanıyor. Düzensiz kanamalar, yumurtlama bozukluğu ile birlikte seyrediyor. Benzer durumdaki atletler, yüzücüler gibi ağır spor yapanlarda da kısırlık sık görülüyor. Uzmanlar, sağlıklı beslenme sonucunda oranları ve kiloları düzeldiğinde, kişilerin gebe kalma şanslarının arttığını belirtiyor.
Badem, ceviz, üzüme aşerin! Alman Hastanesi Kısırlık Beslenme Uzmanı Dr. Murat Berksoy, gebelikte yeterli ve dengeli beslenebilmek için şu önerilerde bulunuyor: * Kalsiyumdan zengin olan süt, yoğurt ve peynir uygun miktarlarda, düzenli olarak tüketilmeli.

C vitamini yönünden zengin sebze ve meyveler sık tüketilmeli.

Ana rahmindeki bebeğin gelişiminde çok önemli olan, yetersizliği bebekte zekâ geriliği yapan iyot, doğal besinlerle yeterince alınamadığından iyotlu tuz tüketilmeli.

Yiyeceklerin besleyici değerleri korunarak tüketilmeli, özellikle kansızlığı önlemek için yemeklerle birlikte çay içilmemeli. İçecek olarak çayları tercih edilmeli.

Bebek için önemli bazı vitaminleri içerdiğinden, sebzelerin, makarna ve eriştenin haşlama suyu dökülmemeli.

Et, tavuk, balık, ceviz, badem gibi kuruyemişler, üzüm, kayısı, erik gibi kurutulmuş meyveler, kuru fasulye, nohut, mercimek, barbunya kuru baklagiller, pekmez ve yapraklı sebzeler demir yönünden zengin yiyeceklerdir. Günlük beslenmede yeterli ve ölçülü tüketilmesinde fayda vardır.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>