DİYET

Bunları biliyor musunuz?

Kilo vermek isteyenlere rehber olabilecek önemli bilgileri ve bilinmesi gereken soruları sıraladık.
 
   
 
 
     
Anadolu Sağlık Merkezi, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr.Özay Tiryakioğlu, fazla kilonun sağlığa etkisi ve kilo vermek isteyenlerin bilinçli hareket edebilmeleri için önemli noktalara dikkat çekti. Kilo vermek isteyenlere rehber olabilecek önemli bilgileri ve bilinmesi gereken soruları sıraladı. "Kilonuz genel sağlığınızı ve formunuzu etkileyen en önemli faktördür. Beden kütle endeksiniz (BMI) 30’dan büyükse, kalp hastalığı, diyabet, polikistik over sendromu, kısırlık, depresyon ve bazı mide hastalıkları riskiyle karşı karşıyasınız demektir. Doktorunuzun görevi sağlığınızla ilgilenmek olup bu, güvenli ve etkili bir kilo verme programı için önerilerde bulunmayı da içermektedir. Kilo vermek için eyleme geçmek sağlık risklerinizi azaltacak, daha iyi bir görünüme ve hatta daha uzun bir yaşama kavuşmanıza yardımcı olabilecektir. Kilo sorununa bağlı fiziksel ve duygusal yükleri atarak, yaşamdan daha çok zevk almak sizin elinizdedir."

KİLO İLE İLGİLİ BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

KİLO VERME PROGRAMINA BAŞLARKEN EN DOĞRU YOL KİME DANIŞMAKTIR?

BMI’niz 30’dan yüksek ise doktorunuz size daha az yemek yiyerek yardımcı olabilecek ve uzun dönemde beslenme davranışınızı değiştirebilecek bir seçenek önerebilir.

ÇOK SIKI VE ŞOK DİYETLER SAĞLIĞINIZA ZARAR VEREBİLİR Mİ?

Haftada yaklaşık 0.5 kg vermek sağlıklı bir kilo verme hızıdır.

KALP DAMAR HASTALIĞI SADECE ERKEKLERİN SORUNU MUDUR?

Yüksek bir BMI ile kendinizi kalp hastalığı riskiyle karşı karşıya bırakıyorsunuz. Kadınlar için ayrıca polikistik over sendromu ve kısırlık gibi özel hastalıklar da fazla kilo ile bağlantılı olabilir.

AŞIRI EGZERSİZ SAĞLIĞA ZARAR VERİR Mİ?

Günde 10 dakika yürümek gibi hafif bir egzersizle başlamalı, bu süreyi önce 20 ve ardından 30 dakikaya çıkarmalısınız.

BAŞARILI KİLO KAYBI BESLENME VE EGZERSİZLE İLGİLİ DAVRANIŞLARI DEĞİŞTİRMEKLE Mİ İLGİDİR?

Doktorunuz mevcut sağlık sorunlarınızı bilmektedir ve diyet, egzersiz ve sağlıklı bir kilo verme programını sürdürmede size yardımcı olacak başka seçenekler önerebilir.

DOKTORUNUZA BAŞVURMADAN ÖNCE NELER YAPMALISINIZ?

• Kilo verme hedeflerinizin ne olduğunu düşünmek için zaman ayırın.

Diyet yapan birçok kişinin başarısız olmasının bir nedeni bu kişilerin az miktarda veya düşük kalorili yemek yedikten sonra tatmin olmamalarıdır. Kilo vermeyi kaç kez denediğinizin bir listesini yapın ve niçin bunu başaramadığınızı düşünün. Bu çalışma, doktorunuzun size uygun bir kilo verme planı seçmesine yardımcı olacaktır.

• Doktorunuzu görmeden önceki hafta bir beslenme günlüğü tutun.

Bu normalde yediğiniz yemek miktarı ve tipi hakkında bir fikir verecek ve doktorunuzun size daha sağlıklı seçenekler ve daha az yemek yiyerek tok hissetmeniz için yollar önermesine yardımcı olacaktır.

• Geçen hafta yaptığınız egzersiz hakkında düşünün.

Egzersiz yalnızca alışveriş için yürümek veya çocuklarınızla oynamak da olabilir. Önemli olan kendinizi nasıl hissettiğiniz – birkaç dakika topla oynadıktan sonra nefes nefese kalıyor musunuz? Doktorunuz aktivitenizi mevcut yaşam tarzınıza uygun bir şekilde güvenli bir yolda nasıl artırabileceğinizi size söyleyecektir.

• Kilo verme programınız hakkında doktorunuzu görmek için randevu alın.

DOKTORUNUZA BOĞAZ AĞRISI GİBİ BAŞKA BİR NEDENLE GİTTİĞİNİZDE BU KONUYU KONUŞMAYIN!

Kilo vererek sağlığınızda iyileşme sağlamaya karar vermek önemli bir karardır ve doktorunuz seçenekleri sizinle tartışmak isteyecektir.

Doktorunuza sormanız gereken 10 soru

Kilo verme planını tartışırken doktorunuza sormak isteyeceğiz bazı önemli sorulara örnekler:

Kilom sağlığımı etkiliyor mu?

Doktorunuz sağlığınızı etkileyebilecek kalp hastalığı, diyabet veya depresyon belirtilerinin sizde olup, olmadığını söyleyecektir- ve bunlar kilo vererek, düzelebilir.

Beden kütle endeksi nedir?

Beden kütle indeksiniz (BMI) ağırlığınızın sağlıklı sınırlı içinde olup, olmadığının bir göstergesidir. Doktorunuz BMI’nin sağlığınız açısından en anlama geldiğini size açıklayacaktır.

Ne kadar kilo vermeliyim?

Doktorunuz planının güvenli ve sağlıklı olmasını sağlamak için gerçekçi kilo verme hedefleri belirlemenizde size yardımcı olacaktır.

Ne kadar sürecek?

Kilo vermek zaman alır ve ne kadar yavaş kilo verirseniz verdiğiniz kiloda sabit kalma olasılığınız o kadar yüksektir. Doktorunuz gerçekçi ve sağlıklı hedefler belirlemenizde yardımcı olacaktır.

Nasıl daha sağlıklı beslenebilirim?

Beslenme günlüğünüz doktorunuzun mevcut diyetinizi değiştirmek için önerilerde bulunmasına yardımcı olacaktır.

Daha az yesem bile nasıl kendimi tok hissedebilirim?

Doktorunuz daha az yemek yiyerek kendinizi tok hissetmenize yardımcı olacak seçenekler önerecektir.
Nasıl daha fazla egzersiz yapabilirim?

Egzersiz günlüğü, doktorunuzun sağlık düzeyine göre aktivite düzeyinizi güvenli ve kolay bir biçimde artırmanın yollarını size önermesine yardımcı olacaktır.

Motivasyonumu nasıl sürdürebilirim?

Doktorunuz ilerleme kaydetmediğinizi hissettiğiniz zamanlar olacağını size anlatacaktır ve plana uymanız için size tavsiye ve destek verecektir.

Diyetimden saparsam ne yapmalıyım?

Bu başarısız olduğunuz ve diyetinizi bırakmanız anlamına gelmez. Doktorunuz size, diyete geri dönebilmeniz için önerilerde bulunacaktır.

Randevularımın sıklığı ne olmalı?

Programınız ilerlemenizi ve genel sağlık durumunuzu kontrol etmek için düzenli doktor ziyaretleri içerecektir. Size uymanız gereken bir randevu programı verilecektir.

Daha sağlıklı olmak yolunda ilk adım kilo vermeye karar vermektir! Kilonuz da sağlığınızın bir parçasıdır ve izlenmesi gerekir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>