EVCİL DOSTLAR

Kediniz Sık Sık Kusuyor ve Sindirim Problemi Yaşıyorsa Megakolon Olmuş Olabilir!

Kediniz sindirim probleminden mustarip olduğunda kendiliğinden geçmesini mi bekliyorsunuz?
 
   
 
 
     

Bu durum sık sık tekrarlandığında veteriner kliniğine gitmek yerine zeytinyağı içirip durumu geçiştiriyor musunuz? O zaman bu durum nelere sebep olabilir gelin bir bakalım…

Veteriner Hekim Uğur Selin Çelikten’in verdiği bilgiye göre dışkı bağırsakta çok uzun süre kalırsa; bağırsak hücreleri, dışkıdan normalden çok daha fazla miktarda suyu emebilir. Bu nedenle tüylü dostlarımızın dışkısı daha da sertleşir.
“Kediniz yemek yedikçe, vücuttan atılamayan mevcut dışkının önünde biriken diğer dışkılar da bu döngüye katılır. Normalden fazla yığılma sonucu; minik dostlarımızın bağırsakları bu kapasiteyi kaldıramayıp genişler ve Megakolon denilen hastalık meydana gelebilir” sözleri ile uyarıda bulunan ve kedilerde yaşanan sindirim problemleri ile ilgili önemli açıklamalar...

“Megakolon’u, kronik kabızlıktan ileri gelen kalın bağırsak çapının kalıcı olarak genişlemesi, bunun sonucu olarak kalın bağırsakta hareket yokluğu veya bağırsak tıkanıklığı şeklinde tanımlayabiliriz. Belirtileri maalesef insanlarda olduğu kadar net değildir. Eğer kedi veya köpeğiniz dışkısını 48 saatten uzun bir süre yapmamışsa ciddi sorunlar olabilir, bunun için mutlaka uzman veteriner hekim tarafından muayene edilmelidir”

Megakolon’un en yaygın sebebinin kronik kabızlık yapıcı sebepler yani ”beslenme bozukluğu” olduğuna dikkat çeken Çelikten, ”Endokrinolojik, nörolojik ya da kalça kemiğinin kırılıp dışkı çıkışına engel olması da Megakolon oluşumuna sebep olabilir” dedi.

Çelikten, idiopatik yani sebebi bilinmeyen nedenlerle de hastanın yatkınlığı neticesinde Megakolon’un ortaya çıkabileceğini sözlerine ekledi.

“Megakolon vakalarında dışkı o kadar taşlaşır ki, hastanın klinik müdahale olmadan dışkılaması imkansız hale gelir. Kedi veya köpeğiniz, anüsten boşaltım sağlayamadığı için ağız yoluyla kusarak, yediklerini vücuttan atmaya çalışır. Bunun yanı sıra kedinizde dışkıdan emilen toksinlerin de devreye girmesiyle; kusma, zehirlenme etkisiyle daha da tetiklenir. Tüm bunların sonucunda patili dostlarımızda halsizlik, iştahsızlık ve kilo kaybı görülebilir. Biz kliniğimizde böyle bir şikâyet ile karşılaştığımızda röntgen ile kesin tanı koyabiliyor ve hızla tedaviye başlayabiliyoruz ” şeklinde konuşan Uğur Selin Çelikten, teşhis ve tedavi süreci ile ilgili şu bilgileri verdi:

Sık sık lavman çözüm değil

“Lavman yapılmasına rağmen durum sık sık tekrarlıyorsa hastalarımıza cerrahi müdahale öneriyoruz. Kedinize hayat boyu lavmanlarla, lavman sonrası ortaya çıkabilecek kanama, enfeksiyon gibi komplikasyonlarla, bu ıstırabı çektirmek yerine bağırsağın artık işlevsiz hale gelen bölümü için kolektomi adı verilen bir ameliyat yapıyoruz. Operasyon sonrası, hastada 4 ay ishal devam edebilir. Daha sonra bağırsaklar duruma adapte olur. Cerrahi müdahalenin ardından hastanın vücut değerleri sık sık ölçülerek denge sağlanır. Sevimli dostumuzun vücut susuzluğu (dehidrasyon) düzelir, tüy kalitesi ve enerjisi artar.

Köpekler de Megakolon olabilir

Bu hastalık, her ne kadar kedilerde daha sık görülse de köpeklerde de sıklıkla görülebilmektedir. Bu yüzden kediniz/köpeğiniz sıklıkla kabız oluyorsa durumu ertelemeden veteriner kliniğine başvurmak Megakolon şekillenmesinin önüne geçecektir. Tedavi için çeşitli testler yapılabilir bu testler genellikle; tam kan örneği, biyokimya ve hormonal durumların analizleri olmaktadır. Hastaya özel beslenme ve probiyotik uygulanabilir veya evcil hayvanınız bu hastalıktan şikayetçi ise hızla cerrahi yöntemle tedavi edilebilir.”
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>