GÜZELLİK

Ah şu sivilceler!

Akne neden oluşur? Nasıl tedavi edilir? Tedavi sonrası nelere dikkat edilmelidir?
 
   
 
 
     
Akne hangi nedenlerle ve nasıl oluşur?

Ergenlik döneminde görülen aknelerin nedeni, kişilerin çocukluktan gençliğe geçiş döneminde yaşadıkları değişiklikler. Fiziksel olgunluğu sağlayan hormonlar, yağ bezlerinin daha çok sebum üretmesine neden olurlar. Yağ bezleri üzerinde en çok etkili olan hormon androjen hormonudur. Erkeklik hormonu olan androjen, kadınlarda da bir miktar bulunur. Yağ bezleri, içinden bir kılın büyüdüğü kıl foliküllerinde bulunurlar. Ergenlik döneminde folikülün etrafında bulunan hücreler daha sık dökülürler. Dökülen hücreler sebumla karışıp birbirine yapıştığında, folikülün ağzını tıkar. Ciltte yaşayan bir bakteri olan P.acnes, kapalı kıl foliküllerinde daha kolay ve hızlı bir şekilde çoğalmaya başlar. Bu bakteri ciltte enflamasyona neden olan tahrişler yaratır. Bazen folikülün duvarı patlayarak enfeksiyon cilde yayılır. Akne lezyonlarının siyah noktalardan sivilcelere, onların da nodüllere dönüşmesi bu şekilde gerçekleşir.

Akne tedavisi niçin gereklidir?

İyileşmekte olan kist ve nodüllerin kişinin cildinde iz bırakmasını önlemek, kişinin akneli olarak geçirdiği süreyi kısaltmak ve aknenin neden olduğu psikolojik sorunları ortadan kaldırmak.

Nasıl tedavi edilir?

İlaç, dermabrazyon, lazer ve kimyasal peeling.

İlaçla tedavi hangi durumda geçerlidir?

Vücuttaki aknelerin aktif olması durumunda tercih edilen bir yöntemdir. Genellikle aktif akne yaraları kullanılan antibiyotik ve antibiyotikli kremlerle baskılanır.

Akne izleri cerrahi yöntemlerle giderilebilir mi?

Dermabrazyon yöntemi, derinin bir bölümünün cerrahi aletler yardımıyla soyulmasıdır. Oluşan kabuklanma altından sağlıklı deri tabakası 10-15 günde meydana gelir.

Tedavide lazerin yeri nedir?

Tüm yöntemler sonrası hastaların kesinlikle güneş ışınlarından korunmaları gerekmektedir. Bu nedenle tedavilerin yaz aylarında yapılması sakıncalıdır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>