GÜZELLİK

Bilinçsiz bronzlaşma ciddi riskler doğuruyor

Daha koyu bir tene kavuşmak isterken güneş yanıkları vakalarıyla karşı karşıya kalmamak için, zararlı ışınlara karşı koruyucu ürünler kullanılması gerektiği belirtiliyor.
 
   
 
 
     
Uzmanlar, yeryüzüne ulaşan Ultraviyole A (UVA) ve Ultraviyole B (UVB) olmak üzere iki çeşit zararlı güneş ışını bulunduğunu bildiriyor. Cildin daha alt tabakalarına ulaşan UVA ışınlarının, cilt hücrelerini bozarak, dokuların esnekliğini kaybetmesine, dolayısıyla kırışıklıklara ve erken cilt yaşlanmalarına, UVB ışınlarının ise ciltte güneş yanığı meydana gelmesine sebep olduğunu ifade eden uzmanlar, iki ışının da uzun vadede cilt kanserine yol açabildiğini kaydediyor.
Uzmanlar, herhangi bir güneş ürünü kullanmadan cildin doğal korunma süresi aşıldığı zaman yanma, sıcaklık ve kızarıklık gibi güneş yanığının ilk belirtileri ortaya çıktığını ve güneş yanığının 6 saat sonra gözlemlenebilir hale geldiğini vurgulayarak, "Güneş altında korunmasız kalan cilt yanar, kızarır, su toplar ve sonra da soyulur. Küçük yaşlarda oluşan güneş yanıkları uzun vadede cilt kanserine yol açabilir. Dolayısıyla küçük yaştan itibaren güneşten korunmalıdır. UVA ve UVB filtreleri içeren güneş ürünleriyle antioksidan özelliği taşıyan vitamin E'nin yer aldığı ürünler kullanılmalıdır" önerisinde bulunuyor.

Ürün ambalajı üzerinde yazan Güneş Koruma Faktörü (GFK) numarasının, ürünün tehlikeli UVB ışınlarına karşı cilde hangi düzeyde koruma sağladığını gösterdiğini belirten uzmanlar, "Örneğin, normal bir cilde sahip kişi genelikle güneşte 17 dakika kaldıktan sonra yanmaya ve kızarmaya başlıyorsa, GKF numarası 20 olan bir güneş ürünü kullandığı takdirde güneş altında 5 saat geçirebilir. Eğer GKF numarası 12 seçilirse, koruma süresi 3 saat olacaktır. GKF 20, UVB ışınlarını GFK 12'ye oranla sadece yüzde 5 daha fazla filtreler, fakat güneşte kalınabilecek süreyi 2 saat uzatır. Kısacası yüksek koruma faktörlü ürün kullanmak bronzlaşmaya engel değildir, ancak güneşte kalabilme süresini uzatır" diyorlar.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>