GÜZELLİK

Güneşlenirken Dikkat

Kış kapıda!... Ama bu haberin modası geçmez!... Güneş kremleri nasıl kullanılmalı?
 
   
 
 
     

Güneş ışınları zamanla deri üzerinde birikim yapar. Kanserojen nitelik taşıdığı için yıllar sonra kanser olma riskini artırır. Güneşte uzun süre durmak zorunda kalan insanlarda, güneşle ilgili olarak güneş lekeleri, deri yaşlanmaları, deri kanserleri gibi kronik rahatsızlıklar gelişir.

Güneş kremleri, her cilt tipine göre değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle bir güneş kremi almadan önce uzmanla görüşüp cildin tipine göre krem alınması tavsiye ediliyor. Bilinçsiz kullanılan güneş kremleri fayda sağlamayabiliyor.

Açık tenlilerin derileri daha hassas olduğu için daha dikkatli davranmaları gerekir. Bu kişiler, koruma faktörü yüksek güneş kremleri kullanmalı.

Koruyucu krem ve losyonların seçiminde en önemli özellik, SPF olarak tarif ediliyor. SPF, koruyucu losyon ambalajlarının arkasında sunscreen olarak gösterilen bölümde yer alan güneşten koruma faktörünün derecesi. SPF, 2 ila 60 arasında derecelendiriliyor.

Koruyucu faktörler, mutlaka güneşlenme esnasında belirli aralıklarla ve her denize giriş-çıkışta tekrar sürülmelidir. Çünkü suya dayanıklı olanlar bile 80 dakika içinde etkisini kaybediyor. Eğer denize girilmiyorsa, 2 saatte bir yenilemek faydalı olur. Jel formundaki güneş koruyucular daha sık aralıklarla sürülmelidir çünkü bunlar terleme veya suya girmeyle hemen vücuttan çıkar. Ancak bu formdaki koruyucuların bir de avantajı vardır. Çilli veya cilt lekesi olan kimseler için oldukça uygundur.

Tüm uzmanların ve bizim de tavsiyemiz özellikle 11.00 ile 16.00 saatleri arasında mümkünse güneşe çıkılmamalıdır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>