GÜZELLİK

Her yaşın kremi farklı

Dün sivilcelerimizle uğraşıyorduk bugün göz çevremizde görmeye başladığımız ince kırışıklıklar için önlem almaya çalışıyoruz. Yarın, büyük ihtimalle, şu anki gibi genç ve güzel görünmek için daha ciddi önlemler almak isteyeceğiz.
 
   
 
 
     
En büyük yardımcımız ise yine o minik kavanozlar ve onların içindekiler olacak! Zamanla her şey değişiyor. Giyim zevkimiz, beğendiğimiz filmler ve dinlediğimiz müzikler... Bunun tek nedeni modanın ve trendlerin farklılaşması değil. Yaşımız da beğenilerimizın ve tercihlerimizin değişmesinde büyük rol oynuyor. Yaşla birlikte değiştirmemiz gereken bir şey de kremimiz. Gençliğimizi uzun yıllar boyunca korumak için doğru ve bilinçli cilt bakımını kesinlikle ihmal etmemek gerekiyor. Hangi yaşta nasıl bir kozmetik ürün tercih etmemiz gerektiği ise pek çoğumuzun kafasında bir soru işareti oluşturuyor. Ayrıca yaptığımız bazı hatalar cildimize fayda sağlamak yerine ona zarar veriyor, örneğin genç kızların ciltlerindeki fazla yağdan kurtulmak için sert temizleyici maddelerle, sabun kullanması ciltlerinin daha fazla yağ salgılamasına neden olabiliyor. Yine cilt tipine ve kişinin yaşına uygun olmayan, bilinçsiz seçilmiş kremler cildimize yarar yerine zarar verebiliyor. Cildimizin ömür boyu böyle kırışıksız kalacağını zannederek güneş ve çevresel faktörlerden korunmamak, sigara içmek ve düzensiz bir beslenme ve hayat tarzını benimsemek cildimizin güzelliğini dolayısıyla genç görünümümüzü bozacak en büyük hatalardan. İşte tüm bunlardan korunmak ve yaşınıza uygun kozmetik ürünü seçmek için bu yazıyı bir anahtar gibi kullanabilirsiniz.

15+

Cildinizi kurutmaktan kaçının

Cildin durumunda çok önemli bir rol oynayan hormonlar, ergenlik döneminde de ciltteki bir çok değişimden sorumlu. Bu dönemde yağ bezleri daha fazla çalışıyor, cilt daha fazla yağ salgılıyor, kanallar ve gözenekler genişliyor. Bu durum da sivilceye neden olabiliyor. İşte bu durumu yaratan neden östrojen ve progesteron hormonlarının daha aktif hale gelmesi.
Genç kızların cildi söz konusu olunca akla ilk gelen sorun tabii ki sivilceler ve siyah noktalar. Bunlara fazla yağ salgılanmasının neden olduğu düşünülse de esas sorun cilt yüzeyindeki bakteriler. Tıkalı gözenekler örfte okside olarak siyah noktalara sonra da bu bakteriler nedeniyle sivilceye dönüşebilir. Bu nedenle genç kızların dikkat etmesi gereken konuların en başında cilt temizliği geliyor. Tabii, cildi temiz tutmak demek yanlış ürünlerle cildi kurutmak anlamına gelmemeli. Nemlendirme, tüm cilt tiplerinde olduğu gibi genç ve yağlı ciltler için de son derece önemli. Yağlı ciltlerin nemlendirici kremlerle daha da yağlı hale geleceğine dair olan inanış da tamamen yanlış. Ayrıca bu yaşlarda düzenli bakım yapmak ve düzenli olarak nemlendirici kullanmak cildinizin geleceği için yapacağınız harika bir yatırım olacak.

Tavsiye

Genç kızların nemlendirici seçerken hafif ve jel formüllü olanları tercih etmelerinde fayda var. Jel formüllü, hafif kremler cildinize hem nem verecek hem de parlamasını önleyecek. Yaşınıza uygun kremleri Nivea ve L'Oreal gibi büyük kozmetik firmalarının sadece genç ciltlere özel ürettiği ürünler arasından rahatlıkla seçebilirsiniz.

Seçtiklerimiz

Genç ciltlerin dikkat etmesi gereken, ciltlerini uygun ürünle her aksam düzenli olarak temizlemek ve ciltlerine uygun yağsız bir nemlendiriciyi ihmal etmemek. Christian Dior'un genç ciltlere özel serisi lod, La Roche - Posay Effaclar Gel Moussant Purifiant cildi arındıran jel temizleyici, Biotherm BioPur gece kremi ve tonik, Stendhal makyaj temizleyici, Estee Lauder Eyezone göz kremi ve Dermalogica Micro Scrub.

25+

Cildinizi koruma zamanı

20 yaşından itibaren cildimiz birçok iç ve dış faktörlerin etkisiyle yaşlanmaya başlıyor. Bu aslında son derece yavaş bir süreç ve bakımla daha da yavaşlatılması mümkün. Peki neden yaşlanıyoruz? Bunda genetik faktörlerin rolü büyük, ancak hava kirliliği, Uv ışınları, stres ve sigara gibi faktörlerin etkisi de çok büyük. Olumsuz çevresel faktörler sonucu oluşan serbest radikaller cildin yaşlanmasında büyük rol oynuyor. Serbest radikaller vücudumuzun 100 trilyon hücresine sürekli olarak saldırıyorlar. Yani, cildimizin gençliğini daha uzun süre korumak için serbest radikallerin etkisinden korunmak yapmamız gereken ilk şey. Cildi serbest radikallerin otumsuz etkilerinden koruyan kremler kullanmak işe yarayabilir. Bunlar anti-oksidan özellikte ve vitamin içeren kremler. Üzüm çekirdeği flavonları, C ve A vitamini içeren kremler kullanarak cildinizın ışıltısını daha uzun süre koruyabilirsiniz.

30 yaş sonrasında oluşmaya başlayan ilk kırışıklıklar için kırışıklık kremi kullanmaya da başlayabilirsiniz. Bu evrede özellikle göz çevresini korumak çok önemli. Çünkü bu dönemde ince çizgiler epidermisin iç katmanlarına doğru ilerlemeye başılyor. Derinlikleri 0.5 mikron civarında, oluşum nedenleri ise hücre yenilenmesinin yavaşlaması. Bu ince çizgilerle savaşmak için mimiklerin olumsuz etkisini azaltan ve 'botox" gibi etki eden kremlerden de faydalanabilirsiniz. Lancome Resolution D-Contraxol, Vichy Myokine, Helena Rubinstein Expressionist, L'Oreal Dermo-Expertise Decontract'Rides ve DDF Wrinkle Retax gibi ürünlerin içinde cilt ağının kasılmasını önleyen, cildi rahatlatan özel maddeler var.

Tavsiye

Tüm uzmanlar cildinizin gençliği uzun süre kalıcı kılabilmeniz için kesinlikle güneşten korunmanız gerektiğini söylüyor ve en iyi anti-aging ürününün bir güneş kremi olduğunu söylüyor. Sadece dışarıda değil iç mekanlarda bile güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin.

Seçtiklerimiz

Elizabeth Arden, Lancome Absolue Nuit, Christian Dior Hydro Move, Biotherm Age Fitness, Shiseido Benefiance Eye Cream, Vichy Myokine ve Mavala Eye Lite göz makyajı temizleyici.

45+

Zamanı geri alın

Cildinize ne kadar bakarsanız çevresel faktörlerin olumsuz etkisinden ne kadar korunursanız korunun hormonal yaşlanmayı durdurmanız ve bazı değişikliklerin olmasını önleyememeniz kaçınılmaz. Kolajen üretiminin azalmasıyla, sıkılık ve dolgunluk kaybı, hormonların etkisiyle ciltte kalınlaşma ve pigment lekeleri 45 yaş ve üzerindekilerin karşılaşacağı başlıca sorunlar. Ve tabii ki gittikçe derinleşen kırışıklar.

Bu yaşlarda kullanmamz gereken kremler zamanın etkisiyle savaşmalı ve öncelikle sıkılık kaybını gidermeli. Cildin üst yüzeyini yenileyen ve bu dönemde kolay kolay atılamayan ölü tabakayı soyan krem ve maskelerden faydalanmak da daha parlak, lekesiz ve canlı bir cilt için gerekli. Lancome, La Prarie, Sisley ve Valmont gibi ünlü markaların özel anti-aging kremleri gerçekten de zamanın etkileriyle savaşta son derece etkili. Sıkılık kaybı için bitkisel kökenli (soya ve bazı yosun özleri gibi) olan ancak hormon gibi etki eden kremlerden, canlılık ve berraklık içinse A vitamini yani retinol içeren kremlerden faydalanabilirsiniz. Bunun dışında hücresel kremler de anti-aging için kullanılıyor.

Tavsiye

Düzenli bir beslenme ve yaşam tarzını benimsemek, genç bir görünüm ve sağlıklı cildin de anahtarı olan spor yapmanın cildin görünümünü çok olumlu şekilde etkilediği biliniyor. Düzenli spor yapmak gibi bir alışkanlığınız yoksa bunu değiştirmeye hiç değilse haftada 3 gün en az 45 dakika düzenli yürüyüş yapmaya gayret edin.

Seçtiklerimiz

Valmont Time Perfection, Clarins Serum, Mary Cohr Minceur Plus Visage, Lancaster Suractif, Shieido Benefiance.

Aklımıza takılan küçük sorular

Cilt bakımıyla ilgili hepimizin aklına takılan bazı sorular vardır. İşte onlardan en sık sorulanları ve yanıtları:

1. Nemlendirici kremi bir kez sürmek yeterli olur mu?

Günümüzde üretilen çoğu nemlendirici kremler 24 saat etkili oluyor. Yani 24 saat boyunca cildi nemlendirmeye devam ediyor. Kreminizin böyle bir özelliği varsa, sabah bir kez sürmeniz yeterli olacaktır. Aksi takdirde cildinizde kuruluk hissettikçe tekrarlayabilirsiniz.

2. Krem sürerken spatula kullanmak gerekiyor mu?

Ellerinizde bulunan bakterileri kreme bulaştırarak bozulmasına neden olabilirsiniz. İşte bundan dolayı kreminizi küçük bir spatula yardımıyla almak ve öyle kullanmak en sağlıklısı.

3. Kremde bulunan maddelerden en etkili olan hangisi?

Bir kozmetik ürünün kutusundan çıkan prospektüsü okuduğunuzda içinde birçok maddenin bulunduğunu görürsünüz. Bu maddelerden en etkili ve aktif olan listenin en başında olandır. Listenin sonlarında yer alan maddelerinse etkisi ve oranı daha düşüktür.

4. Kremin yağlı olması bir avantaj mı?

Her zaman değil. Çünkü yağlı kremler cilt tarafından yavaş emilirler. Oysa losyon kıvamında olan daha akıcı kremler bunlara kıyasla cilde daha hızlı nüfuz ederler.

5. Kullanılan kremin zaman zaman değiştirilmesi gerekir mi?

Uzmanlar bu sorunun yanıtım "hayır" diye veriyor ve memnun kaldığınız bir kremi uzun zaman kullanmanızı tavsiye ediyorlar.

6. Cilt bakımını hangi sıklıkla yaptırmak gerekir?

Ayda iki kez cilt bakımı yaptırmak etkili sonuçlar almak için ideal. Ancak cildi soyan asitli bakımları uzman tavsiyesine göre daha uzun aralıklarla yaptırmak gerekiyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>