GÜZELLİK

Kuru Soğuklar Cildi Kurutuyor!

Havadaki nem oranının azaldığı bugünlerde özellikle kadınların cildinde ortaya çıkan kurumalar ve damarsal hastalıklar artıyor.
 
   
 
 
     
Kuru soğukların etkili olduğu bugünlerde özellikle kadınların cildinde ortaya çıkan kurumalar ve damarsal hastalıkların arttığı bildirildi. Konya Numune Hastanesi Cildiye Uzmanı Alaaddin Atalık, havadaki nem oranının giderek azaldığını, bunun cilt üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğini kaydetti. Havanın kuru olmasının yanı sıra yaş ilerledikçe de yağ bezlerinin salgısının düştüğünü ve cildin ihtiyaç duyduğu nemi alamadığını belirten Atalık, bunun sonucunda ciltte kurumaların ortaya çıktığını anlattı.

Kuru soğukların fazlaca etkisini gösterdiği bugünlerde cilt kurumalarının özellikle kadınlarda daha çok görüleceğini vurgulayan Atalık, şunları söyledi: “Hava değişiklikleri de cildin kurumasında çok etkili oluyor. Kuruyan ciltte çatlaklar, deri dökülmeleri meydana gelebilir. Cildin ihtiyacı olan nem sağlanmazsa, tehlikeli sonuçlar doğurabilecek kurumalar, egzamaya kadar ilerleyebilir. Kadınlarda dolaşım bozuklukları ile ilgili damarsal hastalıklar ortaya çıkabilir. Ayrıca, daha soğuk günlerde cilt donmaları sonucu, burun, kulak ve parmak uçlarında menekşe moru renkler oluşabilir. Bu renkler, önlem alınmaması durumunda ilerleyen günlerde yaraya dönüşebilir.”

Atalık, soğuklarda cildin korunabilmesi için öncelikle gereken nemi almasının sağlanması gerektiğini ifade ederek, “Banyodan sonra düzenli şekilde nemlendirici kullanılmalı, ayrıca olabildiğince sıkı giyinip, soğuğun etkisi azaltılmalıdır” dedi.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>