KÖŞE YAZILARI | GÜLAY KOÇ

Depardieu’nün Şarapları ve Su Musira Deneyimi

Ünlü Fransız aktör Gérard Depardieu’nun şarap ürettiğini biliyor muydunuzs? (Gülay Koç)
 
   
 
 
     

Ünlü Fransız aktör Gérard Depardieu’nun şarap ürettiğini biliyor muydunuzs? Chateau de Tigné bağlarının sahibi olduğunu? Bu bağlardan üretilen Cabernet-d’Anjou 2009 şarapları Lufthansa’nın business class uçuşlarında ikram edilmeye başlanacakmış.Depardieu birkaç yıl önce Loire vadisinde, çeşitli din savaşlarına ve devrimlere rağmen ayakta kalmayı başarmış tarihi bir şato satın alarak kendine ait bağı ve kavı bulunan şatoda şarap üretimine başlamış. Burada her yıl şarap meraklılarının yakından tanıdığı seçkin şaraplar üretiliyor ve şişeleniyor. Ancak bu bölgenin sert toprağında nitelikli üzüm yetiştirebilmek için ciddi uğraş verilmesi gerekiyor. Chenin Blanc üzümlerinden kaliteli beyaz şaraplar elde edilirken, Gamay, Grolleau, Cabernet-Sauvignon ve Cabernet-Franc kırmızı üzümlerinden lezzetli roze ve gövdeli kırmızı şaraplar hazırlanıyor.Rosé Cabernet-d’Anjou 2009 iki farklı Cabernet üzümünden üretiliyor. Yoğun ağaç çileği ve limon lezzetinin belirgin olduğu şarap damakta hoş bir tat bırakıyor.

Lezzetli bir yemeğin yanında elbette bu lezzetlerle uyuşabilecek kaliteli bir şarap gerekiyor. Ancak bazen normalde dolgun ve yoğun olan bir şarap, uçuş yüksekliğinde özelliklerini yitirerek ağızda farklı bir tat bırakabiliyor. Uçakta nem oranının düşük olması tat alma duyusunu etkilediği ve şarabın aromasının algılanmasını zorlaştırabildiği için her şarap uçakta ikram edilmeye uygun olmuyor. Bu nedenle Lufthansa şarap seçiminde “Master of Wine” ünvanlı dünyaca ünlü someliyer Markus Del Monego’ dan destek alıyor. Ünlü someliyer her iki ayda bir uçakta ikram edilecek kaliteli şarapların listesini hazırlıyor. Markus Del Monego Lufthansa için dünyanın çeşitli yerlerini gezerek First ve Business Class yolcularına ikram edilecek şarapları belirliyor. Lufthansa aynı zamanda kaliteli Alman şaraplarının dünya genelinde tanıtımı için de elçilik görevini üstlenmiş bulunuyor. Bu şaraplar da Markus Del Monego ve diğer ünlü şarap uzmanları tarafından tadılıyor.Su Misura, yani özel sipariş... 1910'dan kuruluşunun yüzüncü yıl kutlamalarının yapıldığı günümüze kadar Ermenegildo Zegna'nın en temel değeri bu. İsteğe göre takım elbise, ceket, pantolon, palto, gömlek ve kravatlar 4-5 hafta gibi bir süre içinde üretiliyor ve hazırlanıyor.

Her bir özel sipariş giysisinin özel olarak ölçüsü alınıyor, sonra da seçilen en iyi İtalyan kumaşlarından kişiye özel kesilip dikiliyor. Sürekli olarak dünyanın en iyi liflerini ve kumaşlarını elde etmek için çaba gösteren Ermenegildo Zegna’nın yüz yıl önce kurduğu Zegna’nın kalitesini aşan olmadı. Kurucusunun Avustralya, Moğolistan ve Güney Afrika gibi uzak yerlerden en iyi yünleri, kaşmiri, vikunyayı ve tiftiği elde etmeye verdiği önem, bugün de sürüyor.

Ermenegildo Zegna’nın ilk kez 1910'da, Lanificio’da ürettiği “1 Numaralı Kumaş” markanın yüzüncü yıldönümü için yeniden üretilmiş. 15MILMIL15 süper ince Avustralya merinos yününden üretilen, performans, yumuşaklık ve kırışıklığa karşı doğal direnç gibi özellikler taşıyan “1 Numaralı Kumaş”, modern bir erkeğin beklentilerine ve ihtiyaçlarına mükemmel bir şekilde uyuyor.

Zegna’nın bu deneyim 16-21 Eylül tarihleri arasında Nişantaşı ve İstinyePark mağazalarında da sunulacak. Bir mani çıkmazsa ben de orada olacağım.


GÜLAY KOÇ
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>