KÖŞE YAZILARI | SİBEL ŞENGÜL

Sevgili İçin Kritik Soru: İşini Seviyor Mu?

Sevgilinizle aranızda hiçbir sorun yok, o sadece işinde mutsuz o kadar… Emin misiniz? (Sibel Şengül)
 
   
 
 
     

Sevgilinizle aranızda hiçbir sorun yok, o sadece işinde mutsuz o kadar… Emin misiniz? Tekrar düşünmekte fayda var, aranızdaki sorunları çözmek yerine işi bahane ediyor olabilirsiniz.

Partnerinizin yaptığı iş, kariyer tercihleri ve memnuniyeti, karakteri hakkında çok iyi bir ayna işlevi görür. Her gün gittiği iş için sergilediği tutum, tüm hayat felsefesinin bir özeti gibidir adeta, sizinle olan ilişkisine de yansır ve geleceği görmenizi sağlar.

Para mutluluk getirmez ancak size pek çok seçenek sunar ki bu da hiç fena değildir. Lüks restoranlara gitmeyi sevmiyorum, pahalı tatillere ihtiyacım yok diyebilirsiniz ancak her ne kadar evde olmayı tercih etseniz dahi bir evi çekip çevirmek, faturaları ödemek de eninde sonunda maddiyata bakar. Bütçenin çok kısıtlı olması basit hataları bile tolere edebilmenizi engeller, stres seviyesini artırır. Fırındaki yemeği unutup yakmanız gülüp geçeceğiniz bir konu olmalıyken dışarıdan yemek sipariş etmek ekstra bir masraf kalemi olarak canınızı sıkıyorsa bu ilişkinize de yansır. Bu durumda gerçekçi bir kariyer ve maaş hedefi mutlaka olmalı. “Sen yemeği yakmasaydın harika bir hayatımız olacaktı!” şeklinde bir bakış açısı sergileyen, kendini kandıran biri ile anlaşmak oldukça zor.

İşinden memnun olmayan ancak değiştirmeye de yanaşmayan, çözümü sürekli şikayet etmekte bulan biri ile ne kadar devam edebilirsiniz? Kendi hayatının sorumluluğunu alıp seçimlerini sahiplenen biri ile beraber olmalısınız. Memnuniyetsizliği için ailesini, patronunu, iş arkadaşlarını, trafiği sebep gösteren biri henüz yetişkin olamamıştır, olgunlaşması için zaman var. Peki sizin bu kadar zamanınız var mı? İşini değiştirmemesinin en büyük sebebi alıştığı ortamdan uzaklaşmak istememesi, memnun olmasa dahi şikayet etmenin daha kolay gelmesi. Peki sizinle olan ilişkisinde nasıl? Hak ettiğiniz ilgi ve sevgiyi size veriyor mu? Yoksa sorumsuzca davranıyor ama yeter artık dediğiniz noktada hayır bitirmeyelim ben sensiz yapamam deyip sizi oyalıyor mu?

İş ahlakı nasıl? Bugün de mazeret bildirip işe geç gittim, şirket aracı ile tatile gittim, hasta olduğumu söyleyerek tatilimi bir gün daha uzattım, taksi masraflarımı şirkete faturalandırdım, fotokopi işlerimi ofiste hallettim ve bu liste böyle uzayıp gider. Tüm bu anlattıklarında karşı tarafa gol atmış edasında bir sevinç varsa, ilişkinizdeki aldatma ve yalan ihtimalini tekrar gözden geçirmelisiniz. Dürüst olmak ve onurlu bir hayat tercihi adı üzerinde bir tercihtir ve hayatın her alanına sirayet eder. Bu kadar basit konularda bu kadar rahat söyleyebilen ve bunu etrafında anlatmaktan çekinmeyen biri ilişkiye dair konularda da hoşunuza gitmeyecek seçimler yaptığında farklı gerekçelerle çok rahat kendini haklı çıkarabilir, vicdan azabı duymaz. “Dün akşam şu kişi ile beraber oldum çünkü sevgilimi çok özlemiştim ama yurtdışındaydım, görüşme imkanım yoktu, zaten onun da hiçbir zaman haberi olmayacak.”

Belki sadece şu an için işinden mutsuz ve iş değiştirme sürecinde ona destek olmanız gerekiyor. Belki de bu memnuniyetsiz durum onun için bir hayat tarzı haline gelmiş, sizi de peşinden sürüklüyor. Ne ile karşı karşıya olduğunuzun bir değerlendirmesini yapın ve aksiyon alın. Farkındalık değişimin ilk adımıdır.

Sevgiyle Kalın,

Sibel ŞENGÜL
www.mymacchiato.com

Sosyal Hayat Rehberiniz
Neden Hala Bekarsınız?
Instagram


SİBEL ŞENGÜL
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>