KÜLTÜR-SANAT

43.İstanbul Film Festivali Başladı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından N Kolay sponsorluğunda düzenlenen festival 16 Nisan Salı akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılan açılış töreniyle başladı.
 
   
 
 
     

Festival zengin programıyla dünya sinemasının en yeni örneklerini, usta yönetmenlerin son filmlerini, yeni keşifleri ve kült yapıtları 12 gün boyunca sinemaseverlerle buluşturacak. Festivalde konuk yönetmen ve oyuncuların katılacağı söyleşiler ve özel etkinlikler de yapılacak.

43. İstanbul Film Festivali dünya sinemasının en yeni örnekleri, kült yapıtlar, usta yönetmenler ve genç yeteneklerin son filmlerinin de aralarında olduğu 132 uzun metrajlı ve 12 kısa filmden oluşan zengin bir program sunuyor. Festival, 12 gün boyunca, film gösterimlerinin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla yapılacak söyleşiler, özel gösterimler ve etkinliklerle sinema dolu günler yaşatacak.

43. İstanbul Film Festivali, 16 Nisan Salı akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılan açılış töreniyle başladı. Sunuculuğunu Tuğrul Tülek’in üstlendiği 43. İstanbul Film Festivali açılış töreninde 2024 Sinema Onur Ödülleri’nin yanı sıra festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri takdim edildi.

Törende İstanbul Kültür Sanat Vakfı Genel Müdürü Görgün Taner, bu yıl hem Festival Sponsoru olarak hem de N Kolay Galaları bölümünün yüksek katkıda bulunan tema sponsorluğunu üstlenerek İstanbul Film Festivali’ne büyük katkıda bulunan N Kolay adına Aktif Bank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Adaca Oğan’a teşekkür plaketini takdim etti. Törende ayrıca festivale yüksek katkıda bulunan tema sponsorları Anadolu Efes ve Paribu’ya, festivalin Dünden Bugüne Türk Klasikleri Özel Gösterim Sponsoru ve İKSV Sigorta Sponsoru olan Zurich Sigorta’ya da teşekkür plaketleri takdim edildi. İKSV Kurucu Sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu’na ve festivale destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür edildi.

43. İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödülleri

Gecede ilk Sinema Onur Ödülü, toplumsal meselelere değinen, kadın hikâyelerinin işlendiği filmlerdeki rolleriyle tanınan usta oyuncu Meral Orhonsay’a sunuldu. Yılmaz Güney’in Cannes'da Altın Palmiye kazanan “Yol”, Yavuz Özkan’ın “Maden” filmleri de dahil olmak üzere 60’ı aşkın sinema filminde rol alan ve kariyeri boyunca birçok ödüle layık görülen, Yeşilçam’ın efsane oyuncularından Orhonsay’a ödülünü festival direktörü Kerem Ayan takdim etti.

Bu yılın ikinci Sinema Onur Ödülü, yıllardır sinema sektörüne farklı alanlarda katkıda bulunmuş çok yönlü bir kültür insanı olan Engin Ayça’ya sunuldu. Çeşitli belgesel film ve kültür programlarının yönetmenliğini üstlenen, Bez Bebek, Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu gibi başarılı kurmaca filmlerin yanı sıra birçok belgesele imza atan, ayrıca uzun yıllar verdiği üniversite dersleriyle sinemacıların yetişmesine de katkıda bulunan Ayça’ya ödülünü usta görüntü yönetmeni Çetin Tunca takdim etti.
Festival bu yıl iki saygın isme daha Sinema Onur Ödülü sunacak: Japon sinemasının en tanınmış oyuncularından Koji Yakusho ve MUBI işbirliğiyle festivale katılan usta yönetmen Wim Wenders. Festival programında Wenders’in üç filmi gösterilecek; Dört Filmde Koji Yakusho bölümündeyse usta oyuncunun başrolünde olduğu filmler yer alıyor.

Festival Hit Man filmiyle başladı

Festivalin açılış filmi, Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan ve Genç ve Heyecanlı / Dazed and Confused ve ... Önce üçlemesiyle tanıyıp sevdiğimiz Richard Linklater’ın gizemli bir kiralık katili konu aldığı aksiyon komedi türündeki yeni filmi Hit Man oldu.

Beyazperdede şenlik başlıyor

43. İstanbul Film Festivali programında N Kolay Galaları’ndan Belgesel Kuşağı’na, Dünya Festivalleri’nden Genç Ustalar’a, Mayınlı Bölge’den Antidepresan’a, Çiçek İstemez’den Musikişinas ve Cinemania’ya 16 farklı bölümde, herkese hitap edecek, her tarzdan filmi sinemaseverlerle buluşturacak. Bu senenin özel bölümlerinden Macar Rapsodileri ise 1966’dan 2023’e, dramdan canlandırmaya, siyasiden komediye, genç ustadan auteur’lere Macaristan sinemasının en saygın yönetmenlerini bir araya getirecek.

Festivalde, Uluslararası ve Ulusal Yarışma, Genç Ustalar, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film Yarışması olmak üzere beş başlık altında 51 film yarışacak.

İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri İstanbul’un iki yakasında; Beyoğlu’nda Atlas 1948 ve Beyoğlu Sineması, Şişli’de CineWAM Premium+ City's Nişantaşı (Salon 3 ve Salon 7) ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ile Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi olmak üzere 6 salonda yapılacak.

İKSV tarafından düzenlenen 43. İstanbul Film Festivali, ülkemizde sinemanın gelişimine önem veren değerli kurum ve kuruluşların katkılarıyla gerçekleştiriliyor. Festivale destek veren tüm kurum ve kuruluşların listesine web sitesinden erişebilirsiniz.

43. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ / AÇILIŞ TÖRENİ
FESTİVALE EN BÜYÜK KATKIDA BULUNARAK PLAKET ALAN KURULUŞLAR

(sahneye çıkış sırasıyla)
Özel Gösterim Sponsoru ve
İKSV Sigorta Sponsoru


Zurich Sigorta adına
CEO
Yılmaz Yıldız

Yüksek Katkıda Bulunan
Tema Sponsoru
Paribu adına
CEO
Yasin Oral

Yüksek Katkıda Bulunan
Tema Sponsoru
Anadolu Efes adına
Anadolu Efes CEO ve Bira Grubu Başkanı
Onur Altürk

Yüksek Katkıda Bulunan
Tema Sponsoru ve Festival Sponsoru
N Kolay adına
Aktif Bank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi
Ayşegül Adaca Oğan


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>