KÜLTÜR-SANAT

Altın portakal film festivalinde bir kraliçe...

Altın portakal kraliçesi Hülya Koçyiğit Altın Portakal ödüllerini seçecek…
 
   
 
 
     
Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” dalında en çok ödül kazanan kadın oyuncu Hülya Koçyiğit, 42. festivale bu kez “Altın Portakal” ödülünü verecek jüri’nin üyesi olarak katılıyor.

Bu yıl, organizasyonu Türkiye Sinema ve Audiovisual Kültür Vakfı (TÜRSAK) ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle 24 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan 42. ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ’ne Türk Sineması’nın unutulmaz kadın oyuncularından Hülya Koçyiğit, festivalin ulusal yarışmasına jüri üyesi olarak katılacak.

Yönetmenliğini Metin Erksan’ın yaptığı “Susuz Yaz”(1963) filmiyle Berlin Film Festivalinde en büyük ödül olan Altın Ayı ödülünü aldı. İlk çıkışını çok genç yaşlarda yapmasına rağmen Türk Sineması’nın vazgeçilmez oyuncuları arasında yer alan ve Altın Portakal’da “En İyi Kadın Oyuncu” dalında beş kez ödül alarak Altın Portakal’ın Kraliçesi ünvanıyla bir rekorun da sahibi oldu. 1974 yılında “Vurun Kahpeye” ile Türk sinemasının unutulmaz yüzleri arasında yerini aldı ve performansıyla bir kez daha herkesin gözüne girmeyi başardı. Türk sinemasının en önemli on filmi arasında yer alan “Gelin”, “Düğün” ve “Diyet” gibi filmlerde rol aldı. Türk Kadınlar Birliği’nden Yılın Kadını (1964) ödülünü alarak Türk sinemasında Modern Türk Kadını simgesi haline geldi. Bugüne kadar 180 kadar filmde ve 4 ayrı TV dizisinde oynayan Hülya Koçyiğit 2001 yılında “Nisan Yağmuru” dizisindeki başarılı oyunculuğuyla bir kez daha dikkatleri üstüne çekerek yılların yetenekli ve usta oyuncusu üretkenliğinden hiçbir şey yitirmediğini sergiledi.

Altın Portakal’dan İlk ödülünü 1969 yılında “Cemile” filmiyle alan sanatçı, 1973 yılında “Tanrı Misafiri”, 1975 yılında “Diyet”, 1983 yılında “Derman” ve 1990 yılında da “Karılar Koğuşu” filmleriyle en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüldü.

Bu yıl 42.’ si düzenlenecek olan Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde bu kez filmiyle değil, yıllarca emek verdiği sinemada “En İyi”leri seçmek için jüri masasına oturuyor.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>