KÜLTÜR-SANAT

Bu ‘bağımsızlar’ kaçmaz!

If İstanbul AFM Bağımsız Filmler Festivali, üçüncü kez karşımızda. Kaçırılmaması gereken 5 film...
 
   
 
 
     
Ülkemiz kültür sanat dünyasının en ilgi çekici faaliyetlerinden biri olan If İstanbul AFM Bağımsız Filmler Festivali, üçüncü kez karşımızda.

Ülkemizde genellikle gösterim şansı bulamayan, ana akımın dışında bağımsız filmleri seyirci ile buluşturmayı hedefleyen festivalde bu yıl 40 film gösterilecek. 12 Şubat Perşembe günü başlayacak 22 Şubat tarihine kadar sürecek etkinlikte, geçtiğimiz yıl festivallerde en çok ilgi gören ve bağımsız film dünyasında en çok adından söz ettiren filmler salonlarda olacak. Beyoğlu AFM Fitaş Sineması’nda gerçekleştirilecek gösterimlerde tam biletler 9.5, indirimli biletler ise 7.5 milyon lira.

Festivalin bu yılki bölümleri; “Hit Filmler”, “Yeni Bakışlar”, “Genç Avrupa”, “Amerika?”, “Nöbetçi Sinema” ve “Gökkuşağı Filmleri” olarak belirlendi. Festivalin lokomotifi niteliğindeki “Hit Filmler” bölümünde, geçtiğimiz yıl adından en çok söz ettiren filmler bir arada; En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar adayı olarak prestijini arttıran “Balinanın Sırtında”, eşsiz Fransız animasyonu “Belleville'de Randevu”, “Çekim Kuralları”, “Gerry” ve “Nortfork” bu bölümün öne çıkan filmleri. Aslına bakılırsa bu bölümdeki tüm filmler ilgiyi hak ediyor. “Yeni Bakışlar” bölümünde, kısa süre önce izlediğimiz Amerikan bağımsızı “13”ün Singapur versiyonu olan “15”, hayal gücünü harekete geçiren “Kurmacanın Sonu” ve diyalogsuz japon animesi “Interstella 5555: Gizli Yıldız Sisteminin Hikayesi” kaçırılmaması gerekenler. Avrupa sinemasından yeni nesil sinemacıların filmlerini izleyeceğimiz “Genç Avrupa” bölümünde bir Türk filmi de var; “Bir Tuğra Kaftancıoğlu Filmi”. "Gök Başımıza Düşecek" ve "Orman" da bu bölümün dikkat çekenleri arasında. Amerikan bağımsızlarını buluşturan “Amerika” bölümünde muhalif filmler hakim. Bol ödüllü “Sıfırıncı Gün”ün yanında Noam Chomsky ve Michael Moore gibi isyankar sesleri buluşturan “Şirket” dikkat çekici. Karanlık filmlerle dolu “Nöbetçi Sinema” bölümünde, John Turturro’nun başrolünü oynadığı “Korku X”, sıradışı Japon gerilimi “Garez” ve kendine zarar vermekten hoşlanan bir kadının resmedildiği “Derimin Altında”, korku gerilim sevenlerin yüzünü güldürecek. Eşcinsellik temalı filmleri izleyeceğimiz “Gökkuşağı” bölümününde ise “Parti Canavarı” ve “Yossi & Jagger” özellikle ilgi çekici.

Festivalin en iyi beşi; ben olsam bunları kaçırmazdım:

1- Balinanın Sırtında
2- Belleville’de Randevu
3- Interstella 5555: Gizli Yıldız Sisteminin Hikayesi
4- Orman
5- Şirket

Talip ERTÜRK
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>