KÜLTÜR-SANAT

Medyada Cinsiyetçiliğe Son!

Selülit, Bikini, Dekolte, Frikik, Sıfır Beden Gazeteciliğinden Bıktık!
 
   
 
 
     
Kadınların Medya İzleme Grubu-MEDİZ olarak dört aydır sürdürdüğümüz “Medyada Cinsiyetçiliğe Son!” kampanyamızın ardından cinsiyetçilikten uzak bir yaz tatili dileğimizi siz tüm medya çalışanlarına bir kez daha hatırlatmak istedik.

SELÜLİT, BİKİNİ, DEKOLTE, FRİKİK, SIFIR BEDEN GAZETECİLİĞİNDEN BIKTIK!

MEDYA TARAFINDAN RÖNTGENLENMEDİĞİMİZ BİR YAZ GEÇİRMEK İSTİYORUZ.

Yaz aylarında dinlenmek, serinlemek için deniz kıyılarında tatil yapmamız olağandır!

Buralarda kadınlar ve erkeklerin rahatça yüzebilecekleri, güneşlenebilecekleri giysiler giymeleri de olağandır!

Bu giysiler erkekler için tek parçalı mayolar, şortlar; kadınlar için tek ya da çift parçalı bikini denen mayolar olabilir. Yani kadınların yüzmek, güneşlenmek için bikini giymeleri de gayet olağandır!

O halde, medya erkekler için her tür mayo giymeyi olağan kabul ederken kadınlar bikini giydiğinde ‘baskın’ ‘flaş’ “şok şok şok!” gibi ifadelerle neden haberleştirilebiliyor?
Biz neden tüm yazı, bu tür görüntü ve fotoğraflarla; ‘ünlü’ kadınların plajda “bikiniyle yakalandı!” biçiminde sunulan haberleriyle, bikini giymenin bir suç ya da kabahat olduğunu öne süren bir medya anlayışıyla geçiriyoruz?

RÖNTGENCİ, AYRIMCI, CİNSİYETÇİ MEDYA İSTEMİYORUZ!

Kadınların denize girerken giydikleri, bedenlerinin görünümü haberlere böyle konu olurken ya da kadınlar yaz boyu röntgenlenirken; erkekler diledikleri giysilerle rahatça denize girebiliyor. “Falanca Bey’i mayosuyla bastık!” türü haberler olmamasını olumlu karşılamakla birlikte medyadan aynı olumlu yaklaşımı kadınlara karşı da göstermesini bekliyoruz.

BEDENİMİZ BİZİMDİR. SELÜLİTİMİZ DE, SUTYEN BEDENİMİZ DE BİZİ İLGİLENDİRİR…

Sadece denize girerken giydiklerimiz değil; bedenlerimizin görümü de tüm yaz, medyanın ‘yoğun ilgisi’, takip ve aşağılamasıyla geçiyor? Objektifler, kadınların baldır-bacak-kalçalarına çevrilerek “selülit”leri lanetli bir hastalık gibi sunuluyor? Ve tüm kadınlar, sözde sağlık adına, egemen kozmetik endüstrileri ve ataerkil zihniyetin birlikte oluşturdukları beden kalıplarına sokulmaya zorlanıyor? Yine ‘falanca bey’in sarkan göbeği’ türünden haberler yapılmamasını olumlu karşıladığımız gibi; kadınlara yapılan bu ayrımcılığın da fark edilmesini istiyoruz. Ve yinelemek istiyoruz ki, rahat ettiğimiz giysilerle, fazla ilan edilen kilolarımızla, selülitlerimizle denize girmek, dolaşmak, yaşamak biz kadınların da hakkı! Bu hakkı kullanırken reyting, tiraj teşhir malzemesi yapılmak istemiyoruz!

Bu dileklerle sürdürdüğümüz “Medyada Cinsiyetçiliğe Son” Kampanyası ile de aylardır ifade ettiğimiz gibi, bedenimizin medya tarafından teşhir ya da röntgencilik malzemesi yapılmadığı, bedenlerimize yönelik bu ‘baskın’ ve saldırılara maruz kalmadığımız bir yaz geçirmek istiyoruz!

Cinsiyetçi, Teşhirci ve Ayrımcı Yayınlara, Medyada Cinsiyetçiliğe Son!

MEDİZ- Kadınların Medya İzleme Grubu
0212 251 54 67
mediz@mediz.org
www.mediz.org


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>