KÜLTÜR-SANAT

Yasaklı Filmin Yasağı Devam Ediyor!

Soluk Gecenin Aşk Hikayeleri yasaklandı….
 
   
 
 
     

Alp Zeki Heper’in 1966 yılında Danıştay tarafından yurtiçi ve yurtdışında gösterimi yasaklanan ve 46 yıldır günışığına çıkmayan “Soluk Gecenin Aşk Hikayeleri” adlı filmi bir kez daha yasaklandı.

‘Soluk Gecenin Aşk Hikayeleri’ filminin seyirciyle buluşması adına gerekli izinler için görüşmeler yapıldı. Alp Zeki Heper’in eşi ve onun yönlendirmesiyle kızına ulaşıldı ve kendilerinin izniyle23.Ankara Uluslararası Film Festivali’nde filmin özel gösterimi programa alındı.

Film, 46 yıl önce Alp Zeki Heper tarafından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi arşivinde saklanması için Prof. Sami Şekeroğlu’na verilmisti. Filmle ilgili tasarruf Şekeroğlu’nun emekli olmasının ardından üniversiteye geçmişti.

Ankara Uluslararası Film Festivali olarak Heperailesinin, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema-TV Merkezi yetkilileri ile bağlantıya geçmesini sağladık. Aile adına Alp Zeki Heper’in kızı Fatoş Heper’in, Filmin Festivalde gösterimi için gerekli izni verdiklerini Sinema TV Merkezi yetkililerine bildirmesinin ardından filmin gösterim kopyası hazırlandı.

Ankara Uluslararası Film Festivali’nde özel izinle gösteriminin gerçekleştirileceği bilgisini basınla paylaştığımız “Soluk Gecenin Aşk Hikayeleri” filmini sinemaseverlerle buluşturmanın heyecanını yaşarken, Heper ailesinin fertlerinden birinin filmin gösterimine rızası olmadığını öğrendik.

Hem Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema-TV Merkezi’ni hem de Ankara Uluslararası Film Festivali olarak bizi zor durumda bırakan bu gelişme karşısında Alp Zeki Heper’in anısına saygısızlık etmemek ve bu durumu yargı konusu yapmamak adına, filmi üzülerek programdan çıkartıyoruz.

Tasarrufumuz dışında gelişen bu değişiklikten dolayı, heyecanımızı paylaşan tüm sinemaseverlerden özür diliyoruz.

“Soluk Gecenin Aşk Hikayeleri” filminin yerine
19 mart 21:30 Batı Salon 1 Simurg-Yön.Ruhi Karadağ
20 mart 21:30 Batı Salon 1 Memleket Meselesi-Yön.İsa Yıldız
Filme bilet alan sinemaseverlere iade işlemleri ile ilgili bilgi Festival ve mybilet internet sayfalarından duyurulacaktır.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>