MAGAZİN

"Çingene Diva" İstanbul'da!

"Çingene müziğinin Ella Fitzgerald"ı ya da "Çingene Diva" olarak tanınan Vera Bila, 8 Kasım’da topluluğuyla birlikte İş Sanat’ta.
 
   
 
 
     
Bila’nın şarkıları, Çingenelerin kederli ve tutku dolu yaşamlarına Latin ritimleriyle coşku katıyor. Sanatçı saat 20:00'de başlayacak olan konserde Çingene müziğinin popüler örneklerini sunacak.

Kaybolmaya yüz tutmuş Avrupa Roman kültürünün günümüzdeki en önemli temsilcilerinden “Gypsy Diva” Vera Bila, 8 Kasım tarihinde saat 20:00’de İş Sanat Kültür Merkezi’nde vereceği konserle Çingene müziğinin popüler örneklerini sunacak.

Çek Cumhuriyeti’nin uluslararası alanda en çok tanınan sanatçılarından biri olan Vera Bila, bugüne dek Hollywood Bowl’dan Londra’daki Barbican Merkezi’ne kadar dünyanın en önemli müzik salonlarında konserler verdi. Bila’nın “Queen of Romany” albümü, içinde Paul Simon, Paco de Lucia ve Buena Vista Social Club CD’lerinin de bulunduğu Rough Guide’s World Music’in 100 Essential CD’s listesine girdi.

Yakın arkadaşları ve çoğunlukla da akrabalarından oluşan Vera “Kali” Bila & Kale (Vera Siyah-Beyaz & Siyahlar) orkestrasıyla çalışmalarını sürdüren sanatçı, Bohemya’da Rokycany isimli küçük bir çingene köyünde müzisyen bir ailede dünyaya geldi. Eğitimini çok erken yaşta yarıda bırakan Bila, 25 yaşına kadar, kemancı ve bando lideri olan babasıyla birlikte şarkı söyledi. 80’li yıllarda orkestrasıyla birlikte birçok kapalı gişe konserlerinin devamında 1996’da yayınladığı “Rom-Pop” isimli albümüyle Fransa’da “Yılın En İyi Dünya Müziği Plağı Ödülü”nü kazandı.

1998 tarihli ikinci albümü “Kale Kalore” sanatçıya, uluslararası kariyerinin kapıları aralandı. ABD’de Hollywood Bowl, New York’ta Central Park, Kanada’da Montreal Caz Festivali, İngiltere’de Womad Reading Festivali, Hollanda’da Concertgebouw konser salonlarında ve İsviçre’de Paleo Festivali’nde konserler verdi. Üçüncü albümü “Rovava”daki ‘Amen’ isimli şarkı Gipsy Kings’in eski gitaristlerinden Chico Bouchikhi ve Polonyalı şarkıcı Kayah’la birlikte kaydedildi. 1999’da Emir Kusturica’nın eski asistanı Mira Erdevicki’nin Vera ve topluluğu hakkında çektiği belgesel büyük ilgiyle karşılandı.

Etkileyici sesiyle dikkat çeken Bila, şarkılarında çalkantılı ve kederli çingene ruhunu, latin ritimlerine bulanmış tutkulu bir müzikle dinleyicilerine ulaştırıyor. Topluluk üyelerinden Emil Pupa Miko çingene kültüründe müziğin önemiyle ilgili olarak; “Müzik bizim hayatımıza aittir, bizi tarihimize bağlar. Bizim yaşayan bir yanımızdır” diyor.


İş Sanat Kültür Merkezi
İş Kuleler, Levent, Gişe Tel : (0212) 316 10 83
www.iskultursanat.com.tr

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>