MODA - STİL

2017’de Ne Tarz Gelinlikler Moda?

Modern zaman gelinleri ne istiyor?
 
   
 
 
     

2017 yılında evlenmeyi planlayan gelin adayları için rehber olabilecek bilgileri moda tasarımcıları anlattı.

Patika Fuarcılık tarafından bu yıl 15. kez 3-5 Şubat tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar’da düzenlenecek olan Evlilik Dünyası Fuarı’nın konsepti ‘Modern Zaman Gelinleri’ olarak belirlendi. Ünlü tasarımcılar Zeynep Tosun, Tuvana Büyükçınar, Özlem Kaya, Banu Güven ve Bora Aksu’nun gelinlik tasarımlarının kullanıldığı ve Fotoğrafçı Veli İhsan Uysal’ın yaptığı konsept çekimlerde, 2017’de gelinlerin rüyalarını süsleyen gelinlikler ön plana çıktı.

Yeni sezonda gerçekçilikten uzaklaşmayan, minimalist, sade ama iddialı detaylar, gelinlikten davetiyeye, gelin çiçeğinden damatlığa, masa süslemesinden ilk dans müziğine kadar düğün organizasyonlarına hakim olacak.

“Başkaları ne ister” veya “ne derler” klişesinden çıkıp “biz ne istiyoruz” söylemi modern gelinlerin yeni manifestosu. Gelin ve damatlar daha modern ve kişiselleştirilmiş detaylarla düğün organizasyonlarında 2017’de farklılık yaratacak. Düğünler alternatif mekanlarda, daha samimi, abartıdan uzak, doğal ve eğlenceli olacak.

Gelin ve damat adayları için tarihi mekanlarda modern çizgileri kullanmak, kontrast detaylarla davetlileri şaşırtmak, gelinlik ve damatlığa sevdiğiniz bir detayı eklemek modern evliliğin ana referansları olacak.

2017 yazına damga vuracak gelinlik modelleri ile ilgili tasarımcıların görüşleri:


Gelin adaylarının evlilik hazırlığı sırasında en çok zaman harcadığı konu gelinlikler olunca, ünlü tasarımcıların verdiği bilgiler de merak konusu olmaya devam ediyor. Her tasarımcı kendi dokunuşu ve tarzıyla bambaşka özellikler ortaya çıkarırken, Modern Zaman Gelinleri’nin rüyalarını süsleyen gelinliklerin 2017 sezonunda ne tür özelliklere sahip olacağını tasarımcılar şöyle anlatıyorlar:

ZEYNEP TOSUN

2017’de Bohem gelinlikler ön plana çıkıyor. Artık insanlar salon gelini olmayı çok fazla istemiyorlar. O yüzden genelde hafif ve balık modeller tercih ediliyor. Normalde dökülen, uçuşan modeller en çok tercih edilenler. Bunun dışında duvaklar da çok çok önemli. Biz gelinlikle duvakların el emeği göz nuru olmasından yanayız. Kesinlikle gelinliğin modeline uygun olması lazım duvağın.

Gelinlik tasarlarken öncelikle gelinin ne istediğini bilip bilmemesi ve psikolojisi bizim için çok önemli. Ayrıca, içinde rahat edeceği bir gelinlik olması da dikkat edilmesi gereken bir durum. Özellikle çok trendy veya volüme gelinliklere gitmiyoruz.

Gelinliğin, gelinin karakterini yansıtması en önemsediğimiz konu.

Gelinlik seçerken boy ve vücut şekline dikkat!

Bu gerçekten kişiye özel bir şey olduğu için çok değişiyor. Fakat, örneğin büyük göğüslülere veya kalın belli gelin adaylarına kabarık modeller önermiyoruz . Kişinin kendi proporsiyonuna göre gelinlik seçmesi çok önemli.

BANU GÜVEN


Varolan trendlerin takipçisi değil katkıda bulunanı olmak bizi daha fazla mutlu ediyor. Gelinlik gibi kuralları olan bir alanda taze öneriler ve fikirler üretip geliştirmeye çalışıyoruz. Doğanın sonsuz kaynaklarından zarar vermeden faydalanıyoruz.

Biz hep doğal gelinler görmek istiyoruz. Neutralize’16 koleksiyonumuzda da yine doğadan esinlenip bu kez deniz temasıyla tasarladık. Koleksiyonun bütününde su altının yavaşlığında uçuşan ipek şifonları ve ipek tülleri, deniz kabuğu etkisini hissettiren pliseleri, farklı karakterde Fransız dantellerini ve özel işlemeleri suyun yansıtıcılığına gönderme yapan simetrik kompozisyonlarda birleştirdik.

Flow’17 koleksiyonumuzda ise imzamız haline gelen kol ve sırt detaylarını daha ileriye taşıyarak vücudu şekillendirici konstrüksiyonlar üzerinde çeşitledik. Soğuk tonların ağırlıkta olduğu tasarımlarda, birçok farklı malzemeyi bir arada kullandık.

Kol ve sırt detaylarını vücudu şekillendirici konstrüksiyonlar üzerinde çeşitledik. Zarafetini yitirmeyecek oranda kabarık tasarımların yanında, ‘balık’ kesime kadar uzanan değişik hacim denemeleri yaptık. Gelinliklerde su damlası gibi ışıldayan zarif dantellerin, farklı yoğunlukta ve üst üste kullanımları hakim. Özellikle etek üzerindeki ışıltı çeşitlemeleri, bu senenin en önemli yeniliklerinden. Saç aksesuarlarında da renk ve orantılı ışıltı hakim.

Saç-makyaj ve mücevher seçimi:

Gelinlere saç ve makyaj için vereceğimiz en iyi öneri, doğru kişilerle çalışmaları yönünde olacaktır. Doğru makyaj bizim için doğal olandır. Saç için de aynı şey geçerli. Gelinlik, duvak ve aksesuarın en doğru bütünlüğü sağlayacağı toplu, yarı toplu veya açık saçlar ama doğal saçlar! Ve çok yalın balerin topuzları.

Mücevher seçimi yaparken gelinlikle ve birlikte kullanılacak aksesuarlarla uyumlu olmasına dikkat etmek gerekiyor. Bizim en yakıştırdığımız mücevherler, vintage görünenler.

Boy ve vücut yapısına göre gelinlik seçimi:

Kişinin vücut yapısı ve oranları, gelinliğin olması gereken silüetini belirler. Saçı ve teni, renk koordinatlarını verir. Bu kişiden kişiye değişir. En doğru tasarım, kusurları gizleyip güzelliğini yücelten, mutlu ve rahat hissettirecek olandır. Bu konuda profesyonellere danışmalarını ve bol bol deneme yapıp vücutlarını tanımalarını öneririm gelin adaylarının.

Gelinlik kişiye özel olmalı:

Bizim gelinlerimizde bu yaz da straplez, optik beyaz veya aşırı kabarık gelinlikler göremeyeceğiz. Düğün hazırlığı birçok detayı barındıran bir süreç. Bu süreçte doğru kişilerle çalışmak çok önemli. Biz herkesin gelinliği kendisinin olmalı diyerek ‘kar tanesi’ gibi eşsiz tasarımlar yapmaya özen gösteriyoruz. Tasarımlarımızı tercih eden misafirlerimizi hayallerinin ötesinde uğurluyoruz.

BEGÜM SALİHOĞLU


2017 için en sevdiğim trendler olan büyük fiyonklar, uçuk pastel tonlarda pantone renkleri, dantel tulumlar ve pantolonların arkasında takılı kuyruklar bu yaz farklı olmak isteyen gelinlerin tercihi olacak. Bu farklılıkların dışında içte nüde tonlarında olan, daha bohem gelinlikler bu sezonda da devam edecek.

Benim için gelinlik tasarlarken en önemli unsur kalıbın vücuda tam oturması ve gelini olduğundan da çok ince göstermesi.

Kıvrımları olan bir gelin ise kıvrımları ortaya çıkartıp kesimiyle daha ince ve uzun gösterebiliyoruz. Kumaşta en iyi kaliteyi kullanıyoruz ve dantelleri kendi yorumumuzla kendimiz yarattığımız için her zaman farklı kılmayı başardık.

Kimler nasıl gelinlik giymeli?

Kum saati vücut tipindeki gelin adaylarına önerimiz A kesim, balık ve düz kesim. İnce uzun boylular da yine balık ve düz kesimin yanı sıra prenses kesim kabarık tercih edebilirler. Minyon tipte bir gelin adayına göğüsten aşağısı uçuşan bir gelinlik, düz kesim veya A kesim öneriyoruz. Elma tipindeki gelin adayları da A kesim tercih edebilir ya da prenses kabarık veya göğüsten aşağısı uçuşan modellere yönelebilir. Armut tipi vücut şekli de yine aynı gelinlikleri kullanabilir. Daha kilolu olan gelin adayları için de A kesim ve göğüsten aşağısı uçuşan modeller yine tercih edilmesi gereken modeller arasında.

Evlilik Dünyası Evlilik Hazırlıkları Fuarı’nı ziyaret etmek isteyenler www.evlilikfuari.com adresinden online davetiye alabilirler.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>