MODA - STİL

Makyajda 80'li yıllara dönüş

2000’li yıllara girerken kozmetikte kendini gösteren ve “Milenyum” rengi olarak ifade edilen gümüş rengi, bu yıl yerini altının pırıltısına bırakıyor.
 
   
 
 
     
Altın rengi özellikle kadınların göz kapaklarında kendini hissettiriyor. Dudaklarda ise pembe ve şeftali tonları revaçta...

Bu yıl makyajda 1980’li yıllara dönüş yaşandığını belirten Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Adana Meslek Yüksekokulu (AMESYO) Cilt Bakımı ve Kuaförlük Bölümü Öğretim Görevlisi, Estetisyen ve Aromaterapi Uzmanı Zuhal Akbaba, 2000’li yılların, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kendini renkleriyle hissettirdiğini, son 6 yıldır “milenyum” rengi olarak bilinen gümüşün gündemden düşmediğini, ancak bu yıl yerini altının pırıltısına bıraktığını ifade etti.

Bu yıl makyajda, gölgeler, gözlerde yeşil ve mor renkler, dudaklarda pembe ve şeftali tonlarının revaçta olduğunu ifade eden Akbaba, “Özellikle göz kapaklarında altın renginin parıltısı kendini hissettiriyor. Gözlere ayrı bir anlam katan altı rengi farlara eşlik eden yardımcı renkte de haki yeşili ön planda. Bu renkler, her yaş grubunda kadının öncelikli tercihi oldu” dedi.

Gözlerdeki altın rengi ve haki yeşili farları, özellikle yeşil, ela ve kahverengi gözlü kadınlara önerdiklerini vurgulayan Akbaba, “Bu renkler, mavi gözlü kadınlarda ürkütücü bir görünüm yaratır. Bu nedenle, mavi gözlüler far renginde, yine altın sarısının yanı sıra pembe, mor, mürdüm, kahverengi ve siyahı tercih edebilirler” dedi.

Akbaba, kirpiğe sürülen kat kat rimellerin de 1980’li yıllara dönüşü en belirgin şekilde gözler önüne serdiğini, esmer, sarışın ya da kumral olsun her ten rengindeki kadınlara rimelin yanı sıra eye-lineri mutlaka önerdiklerini ifade etti. Akbaba, son yıllarda yaygınlaşan kaşlara kalemle kavis vermeyi ise doğallığı yok ettiğinden önermediklerini vurguladı.

Altın renginin makyajın yanı sıra saçlarda da görüldüğünü, altın rengi saçlar, altın rengi balyajlar ve kızıl röflelerin bu yılın modası olduğunu ifade eden Akbaba, “Modern görünüşte makyaj ve giyimde renk uyumu arandığı için makyaj rengindeki değişimler takılara da yansıyor” diye konuştu.

Akbaba, abartılı altın ya da altın rengi takılar, saatler, zincirler, asimetrik, uzun ve kısa saçların sadece bu yıl ve yeni yılda değil, önümüzdeki 2-3 yıl modasının süreceğini tahmin etiklerini sözlerine ekledi.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>