MODA - STİL

Tuvana Büyükçınar Demir "Ciddiyet Parodisi" ni IFW`de Sergiledi

2012-2013 Sonbahar-Kış sezonu koleksiyonu "Ciddiyet Parodisi" ni ünlü konuklar ve sürpriz isimler eşliğinde sergiledi.
 
   
 
 
     

Geçtiğimiz hafta doğum yapan tasarımcı Tuvana Büyükçınar'ın katılamadığı defilenin finalini tüm Tuvanam ekibi birlikte yaptı.

Tuvana Büyükçınar'ın Ciddiyet Parodisi isimli koleksiyonu, 100 yıllık geçmişi olan modanın tozlu hikayesinden ilham alıyor.

Savaş sonrası yeni bir dünya... Estetik kavramının yeniden hayata dahil olduğu; kadının kadın olmayı hatırladığı, belki de öğrendiği bir dönem. Mecburiyet gerekçesiyle edinilmiş, derbeder kılıklardan sıyrılıp vücuda övgünün başlangıcıdır bu dönem...

Aradan neredeyse 100 yıl geçmiş ama modanın bu tozlu hikayesi dillerden hiç düşmemiş, kendini tekrarlamış durmuş. Tek fark, kadınlar artık ihtiyaçlarına değil değişken ruh hallerine sarılır olmuş. Bir gün kumaşlar bedenini övsün isterken, bir başka gün erkeklerden rol çalsın istermiş.

Yıllar boyu popüler kültür daimi bir devinim içindeyken moda da her yenilikten nasibini alırmış. Bugün ise tükenmeye yüz tutmuş her kavram gibi; boşluklar ve ihtiyaçlar yeni uzmanlıklar doğurmuş. Birileri kadınların değişen ruh hallerine aldırmaksızın, kurallar koymuş sarılmak istediklerine. Anlatacak bir macerası, sabitlenmiş fikirlere yeni bir yorumu olan tasarımcı Tuvana Büyükçınar Demir, normatif bir elitizme dönüşen bu tuhaf uzmanlıklara sessiz kalmayıp, adeta bir "Ciddiyet Parodisi" yazıp yönetiyor.

Business formlara eğlenceli couture detayların eklendiği ve Merve Kırşan'ın yaratıcı yönetmenliği üstlendiği "Ciddiyet Parodisi" koleksiyonunda, tüvit, kaşe, flanel, koton, şifon, yün ve ipek dokuları birbiriyle kombinlenerek, bordo, tarçın, lacivert, kiremit ve gri tonları ağırlıklı olarak kullanılıyor ve 30'larla 40'ların çizgileri 2012-2013 kışına dair farklı yorumları ile yer alıyor. Couture parçalarda kullanılan ve yüz yıllık geçmişe sahip yöresel bir işleme türü olan tel kırma tekniği Demir'in her koleksiyonunda süregelen gelenekselci yanını vurgularken, okside gümüş ve gold detaylarla da post-modern bir hava yaratılıyor. Defilenin stylingi Merve Kırşan ve Hakan Öztürk imzası taşırken, kumaşlarda Yünsa, ayakkabılarda Hotiç, aksesuarlarda ise Mon Reve tasarımlarına yer verildi. Defilenin müzikleri DJ Mert Levent imzası taşırken, saç tasarımı Ata, makyaj tasarım ve uygulamaları ise MAC sponsorluğunda gerçekleştirildi.

2009 yılından bu yana devam eden ve senede iki kez gerçekleşen İstanbul Fashion Week, Türk tasarımcı ve markaları, yerli ve uluslararası alanda tanıtmayı, moda endüstrisindeki tasarım gücünü arttırarak, Türk ekonomisine katkı sağlamayı hedeflemektedir. İstanbul Fashion Week Sonbahar / Kış 2013 kapsamındaki Tuvana Büyükçınar Demir defilesi, istanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon ihracatçıları Birliği (İHKİB), Moda Tasarımcıları Derneği (MTD), Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) ve istanbul Moda Akademisi (İMA) işbirliğiyle düzenlenmektedir.

TUVANAM | IFW 2012 DEFİLESİ ÖZEL FOTOĞRAFLARINI İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>