SAĞLIKLI YAŞAM

B12 Vitamin Eksikliği

İşte, B12 vitamini eksiliğinde günlük yaşamınızı olumsuz etkileyebilecek belirtiler.
 
   
 
 
     

B12 vitamini suda eriyen vitamin grubu içinde yer alıp, oldukça önemli etkilere sahip olan bir vitamindir. Eksiliğinde ise kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyebilecek etkiler gösterir.

B12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

B12 vitamini vücutta depolanabilen bir vitamin olmakla birlikte bu depolar boşaldığı zaman etkileri de kendisini göstermeye başlar. B12 vitaminin eksiliğinde en sık rastlanan rahatsızlık kansızlık durumunun gelişmesidir.

Eksiliğinde folik asit vitamini de gerekli verimi gösteremez. Özellikle yaşlı insanlarda hafıza problemleri daha belirgin hale gelir. Kişi kendini daha yorgun ve güçsüz hisseder. El ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma sorunları da olur. Ayrıca kişinin hafızası ile ilgili sorunlarda başlayacağı için konuları algılamakta zorluk yaşayabilir. Küçük çocuklarda ise gelişim gerilikleri görülebilir.

B12 vitamin eksiliği daha çok süt ve yumurta gibi besinleri tüketmeyen kişilerde rastlanan bir durumdur. Fazla miktarda alkol tüketen kişilerde de B12 vitamini eksikliği görüleceği için bu kişilerin özellikle B12 içeren besinlere önem vermeleri gerekir. Vejetaryen kişilerde de hayvansal içerikli besinleri tüketmedikleri için ve bitkisel ürünlerde de pek B12 vitamini bulunmadığından dolayı B12 vitamini eksiliği görülür.

FAYDALARI;

B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin üretiminde oldukça önemli bir vitamindir. Sinir siteminin istenilen şekilde çalışması için yardımcı olur. B12 vitamini vücutta çabuk tüketilen bir vitamin değildir. Uzun süre depolanabilir. Vücutta 5 yıl depo edilebilir. Folik asit vitaminin vücut içinde daha etkili olmasına yardımcı olur.

B12 vitamini kendisini güçsüz hisseden, yorgun hisseden, hafıza kaybı sorunu yaşayan kişilerin tedavisinde de kullanılır. Özellikle yaşlılar üzerinde özellikle kullanılır.

Kansızlık sorunu yaşayan kişilerde ve kalp hastalıklarında da kullanılır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>