SAĞLIKLI YAŞAM

Bayramda Alınabilecek Kilolara Dikkat

Oruç tutan insanlarda ramazan ayı sonrasında psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğiliminin ortaya çıkıyor.
 
   
 
 
     

Mahrum kalınan yiyeceklere karşı aşırı istek duyma ve oruçla birlikte yemek yeme düzenindeki değişiklikten kaynaklanıyor.

Bayramda beslenme düzenine dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden doktorlar, bayram süresince şeker, çikolata, tatlı ve hamur işlerini fazla tüketmenin mide bulantısı, bağırsak sistemi rahatsızlıkları, hazımsızlık, tansiyon, kolesterol ve kan şekeri yükselmesi gibi problemlere neden olabileceğine dikkati çekti.

Bayram ziyaretleri sırasında sık içilen çay ve kahvenin ise uykusuzluk, bağırsak sorunları ve kalpte ritm bozukluklarına yol açabildiğine de işaret eden doktorlar, ‘Bayram ziyaretlerinde ikramlara karşı dikkat edilmesi gerekir. Ziyaretlerde sunulan tatlı, şeker ve çikolata bir ara öğün olarak tüketilmelidir. Her ikramın tüketilmesi yüksek kaloriye, bu kalorinin de şekere dayalı olması vücutta sorun yaratarak sindirim sisteminde ve bazı organlarda çeşitli rahatsızlıklara yol açacaktır’ diye ekledi.

Ziyaret edilen her yerde sunulanların tüketilmemesi, özellikle şeker, kalp ve yüksek tansiyon hastalarının buna dikkat etmesi, orta yaş üzerindeki kişilerin de günlük öğün sayılarını değiştirmemeleri gerekir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>