SAĞLIKLI YAŞAM

Diyabetle yaşamı kamp’ında öğrenin!

Diyabetle yaşamanın rehberini “Acıbadem Diyabet Kampı”nda keşfedin.
 
   
 
 
     
Acıbadem’den Diyabet Hastalarına Özel, Yeni Bir Hizmet : Diyabet Kampları

Acıbadem Diyabet Okulu’ndan sonra diyabet hastalarına, Tip 2 Diyabet Kampları düzenleniyor. Dört günlük programda beslenmeden spora, insülin kullanım tekniklerinden, vücut bakımına kadar pek çok konuda eğitim verilecek olan kampta, eğlenceli aktiviteler de yer alıyor.

Bugün dünyada 130 milyon diyabetli bulunurken 2025 yılında bu sayının 300 milyona ulaşması bekleniyor. Türkiye’de de diyabetli sayısı küçümsenemeyecek şekilde artış gösteriyor. Üstelik yaşam süresinin artması, yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam diyabet riskini arttırıyor. Tek çözüm ise hastalığa karşı bilinçli olmak… Bu noktadan hareketle Acıbadem, bir süredir uyguladığı diyabet bilgilendirme toplantılarının yanı sıra, şimdi de tip 2 diyabet kampını hayata geçiriyor.


Acıbadem Diyabet Kampları diyabetle yaşam konusunda katılımcıları eğlendirerek eğitecek ve yaşam kalitelerini attıracak bir olanak sunuyor. Katılımcılar, gün boyu uzman doktor, beslenme ve diyet uzmanı ve diyabet hemşiresinden oluşan bir medikal ekiple birlikte olacak ve diyabetle ilgili her konuda kendilerine danışabilecekler. Eğitim ve eğlencenin iç içe sunulduğu kamplarla ilgili olarak Acıbadem Bağdat Caddesi Polikliniği Diyabet Merkezi’nden Uzman Doktor Yaser Süleymanoğlu şöyle diyor: “"İnsanlar diyabet hastası olduğunu öğrendiklerinde depresyona giriyor ya da hastalığı reddediyorlar. Bizim hastalara öğretmek istediğimiz şu; diyabeti aslında bir fırsat olarak görebilirsiniz. Çünkü bundan sonra yaşam alışkanlıklarınıza özen gösterirseniz uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. İşte biz de bu noktadan hareket ederek, tip 2 diyabet kampını oluşturduk"Kampta neler var?

Diyabet kampı, Acıbadem’in Eğitim ve Sosyal tesisi olan Acıbademköy’de gerçekleştiriliyor. Dört gün süren kamp boyunca diyabet hastaları eğlence ve eğitimi bir arada yaşayabilecekler. Dr. Yaser Süleymanoğlu kampa katılanları bekleyen hizmetlerle ilgili şunları söylüyor: “Polonezköy’ün ilerisinde, yeşillikler arasında bir tatilköyü olan Acıbademköy’deki kampa pazartesi günü girip perşembe günü çıkılıyor. Diyabetli hasta önce doktor değerlendirmesinden geçecek, kalp sorunundan veya ciddi bir enfeksiyondan yakınmıyorsa, kamptan yararlanabilecek. Her kamp süresince 10 – 15 kişilik gruplara hizmet verilecek. Kampta günün belli saatlerinde hastayı sıkmadan, sohbet tarzında, tip 2 diyabet konusunda doktor tarafından seminerler düzenlenecek. Kamp süresi boyunca diyabet üzerine özel olarak eğitilen hemşireler de 24 saat boyunca hazır bulunacak. Diyabet hemşireleri, hastalarla tip 2 diyabet üzerine birebir sohbet edip, eğitim verecek. Tip 2 diyabetlilere, kaliteli bir yaşam sürdürebilmeleri için ayak ve ağız bakımından insülini nasıl kullanmaları gerektiğine, göz sağlığından cinsel yaşamlarına kadar her türlü konuda bilgi verecek. Yemek öncesinde ve sonrasında tip 2 diyabetlilerin kan şekeri de düzenli olarak ölçecek.”

Beslenme konusuna özel önem veriliyor
Diyabet hastaların öğünlerini düzenli olarak alması büyük önem taşıyor. Bu açıdan bu kampta da yemeklerin aynı saatlerde düzenli olarak yenilmesi gerektiğinin altı çizilecek. Kampa katılanlara ise akşam yemeklerinde bir beslenme uzmanı eşlik edecek. Dileyen hasta kamp boyunca aklına takılan soruları beslenme uzmanına yönlendirebilecek. Uzman Dr. Yaser Süleymanoğlu, “Diyabetli her şeyi yiyebilir, ancak ne kadar ve ne zaman yemesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olmalı.” diyerek şunları söylüyor: “Biz de bu kampta tip 2 diyabetlilerin sağlıklı bir yaşam sürmeleri için sohbet tarzında geçecek olan seminerlerimiz ve birebir görüşmelerimizle, hastayı sıkmadan, nasıl beslenmeleri konusunda bilgi vereceğiz. Tüm bunların sonucunda hasta diyabetle nasıl baş edebileceğini öğrenecek.”

Başvuru ve kayıt için : Acıbadem Bağdat Caddesi Polikliniği 0216 411 00 00
Daha fazla bilgi için: ALO ACIBADEM 444 55 44


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>