SAĞLIKLI YAŞAM

El ve ayak terlemesine çözüm

Bütün güzelliklerine rağmen sıcağın bazı olumsuz yan etkileri de olmuyor değil. Bunların başında terleme geliyor. İşte terlemeye karşı çözümler…
 
   
 
 
     
• İnsanlarla tokalaşmaktan çekiniyorum, ellerim sürekli terliyor.

• Çizim yaparken elimin altına peçete koymam gerekiyor.

• Ayaklarım sürekli terlediği için bir başkasının yanında ayakkabımı çıkartamıyorum

• Gömleğimdeki ter izlerinden dolayı toplantılarda ceketimi çıkartmak istemiyorum.

• Yıllardır açık ayakkabı giymek isterim, terden dolayı giyemiyorum.

Eğer sizde bu tip bir sorunla karşılaştıysanız, veya bir yakınınızın bu tip yakınmalarına şahit olduysanız Hiperhidroz ile ilgili bilgilenmenizde fayda var. Bunun için en çok sorulan soruları sizin için derledim;

HİPERHİDROZ NEDİR?

Hiperhidroz kelime anlamı olarak aşırı terleme anlamına gelir. Terleme vücudun kendini serinletmesi için kullandığı en önemli yollardan biridir. Hiperhidrozlu insanlar ısı kontrolü için gerekenden çok fazla ter salgılarlar.

İki tip hiperhidroz vardır. Genel hiperhidroz bütün vücudu etkiler ve daha seyrek görülür ve genellikle başka bir hastalıkla ilişkilidir.

En genel tip; bölgesel hiperhidrozdur. Koltukaltı terlemesi, şikayetlerin % 30-40’ını oluşturur. Geri kalan kısımda el ve ayak terlemesi önemli yer tutmaktadır. Daha seyrek olmakla beraber yüzde etkilenebilir.

HİPERHİDROZ NE SIKLIKLA GÖRÜLÜR?

Her 100 kişiden birinde hiperhidrozun bir şekli görülür. Genellikle ergenlikte ve 20’li yaşlarda başlar.

BÖLGESEL HİPERHİDROZ NEDEN OLUŞUR?

Sebebi tam olarak bilinmemektedir. Hiperhidrozu olanların üçte bir ila yarıya yakınının akrabalarında aynı sorunu olan bulunmaktadır. Bu da kalıtsal bir neden olduğunu düşündürmektedir.

VÜCUTTA HİPERHİDROZA NEDEN OLAN NEDİR?

Bölgesel hiperhidroz bir tür ter bezinin aşırı çalışmasından veya sorunlu olan bölgede fazla miktarda bulunmasından kaynaklanır. Bu ter bezleri vücutta her yer bulunmakta ancak en sık olarak el, ayak ve koltuk altında bulunmaktadır. Hiperhidrozu olanlar yüksek miktarda ter üretirler. Bu da el, ayak, göğüs veya koltukaltının (vücudun etkilenen yerine bağlı olarak) sürekli olarak ıslak olması demektir. Bu durum kişiyi işte, sosyal hayatta zor durumda bıraktırabilir, ve normal günlük aktivitelerin sürdürülmesini zorlaştırabilir.Koku terin ciltte uzun süre kalması ile oluşan bir bakteriden kaynaklanır.

HİPERHİDROZ İÇİN NE YAPABİLİRİM?

Kendi başınıza alabileceğiniz bazı önlemler: Sizi serin tutacak giysi seçin.Doğal pamuklular serin tutar ancak teri emerler ve ıslak kalırlar. Gün içerisinde giysi değiştirmeye çalışın. Çalışma ortamınızı serin tutun ve iyi havalandırın. Terlemeye yol açan yiyecek ve içecekten uzak durun. Bu herkese göre değişir, sizi etkileyenleri tespit edebilirsiniz. Stres, gerginlik ve endişe herkes için genel bir problemdir. Hiperhidrozu olanların bu durumlarda terleme ile ilgili extra zorlukları olur. Gün içerisinde stresi nasıl azaltacağınızı düşünün, aktiviteleriniz dikkatli planlayın ve dinlenmek için zaman ayarlayın.

TEDAVİSİ VARMIDIR?

Bölgesel hiperhidroz tedavisinde bazı deodorant ve spreyler kullanılabilir ancak bunlar sadece kısa süreli etki gösterirler, iontoforez denilen bir dermatolojik metod el ve ayaklardaki hiperhidroz için kullanılabilir. Ancak bu metod da da haftada en az iki kez uygulanma gereği, etkinin kalıcı ve çok başarılı olmaması nedeniyle hasta uyumu düşüktür. En radikal tedavi terleyen bölgedeki ter bezlerinin cerrahi metotlarla çıkarılmasıdır. Ancak bu metod çoğu hasta için zahmetli ve tercih edilmeyen bir alternatiftir. Sonuçta uygulanan bölgede aşırı kuruluğuda getireceğinden fazla tercih edilmez.

BOTOX NEDİR ? NASIL ETKİ EDER?

Botox deri altına enjekte edilen bir ilaçtır. Hiperhidroz için önerilir, yıllardır KOLTUKALTI, EL, AYAK, ve YÜZDE kullanılmaktadır. Deri altına enjekte edilen Botox ter bezlerinin çevresindeki kas yapısına etki ederek geçici süre ter bezlerinin ter üretimini engeller. Botox yapıldığı bölgedeki duyu hislerini etkilemez sadece ter bezlerini etkiler.

BOTOX NASIL UYGULANIR?

Enjeksiyon yapılan bölgede ağrı olmaması için sıklıkla lokal bir anestezik krem kullanılabilir. Çok ince uçlu iğnelerle terleyen bölgeye uygulanır. Terlemenin en yoğun olduğu bölgeyi görmek için renk veren bir solüsyon sürülebilir. Uygulama en fazla on dakika sürer. Uygulamadan hemen sonra kişi günlük aktivitesine geri dönebilir.

NE KADAR SÜRE SONRA ETKİLİ OLMAYA BAŞLAR VE ETKİSİ NE KADAR SÜRER?

Uygulamadan sonraki ilk hafta içerisinde iyileşme gözlenir. Botox’un etkisi genellikle 4-6 ay sürer. Etki geçmeye başladığında ikinci uygulama yapılır.

TERLEME BİR BÖLGEDE ENGELLENİRSE DİĞER BÖLGELER DE ARTIŞ OLURMU?

Botox enjeksiyonuyla terleme uygulanan bölgede normal seviyeye indiriliyor. Problemli bölge tedavi edildiği için diğer bölgelerde ek bir artışla karşılaşılmıyor.

BOTOX UYGULAMALARINA DEVAM ETMEZSEM NE OLUR?

Botox’un etkisi bir süre sonra geçmeye başlar. Eğer devam etmezseniz uygulanan bölgelerde kalıcı bir değişiklik olmaz ve terleme düzeyi yavaş yavaş tedaviye başladığınız seviyeye gelir.

Aşırı terleme olmadan, istediğiniz kıyafetleri giyebildiğiniz, sosyal aktivitelerde bulunabildiğiniz, mutlu bir yaz geçirmeniz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>