SAĞLIKLI YAŞAM

En kolay ihmal edilen organımız: ayaklar

Ayaklar ayakkabı ve çorapla gizlenebildiği için, bakımı en kolay ihmal edilen organlarımız. Oysa bakımsızlık bir çok sorunu beraberinde getiriyor.
 
   
 
 
     
En kolay ihmal edilen organımız: ayaklar

Ayaklar ayakkabı ve çorapla gizlenebildiği için, bakımı en kolay ihmal edilen organlarımız. Oysa bakımsızlık bir çok sorunu beraberinde getiriyor.

Tüm günün yorgunluğu ayaklarımıza biner ama onlara ayıracak vaktimiz pek yoktur. Halbuki her gece yatmadan önce ayaklarımızı beş dakika ılık su dolu bir kapta dinlendirmek günün yorgunluğunu alır. Ayaklar için haftada bir kez bakım uygulamak yeterlidir. Ayak bakımı için piyasada pek çok iyi ve değişik ürün var. Kuru ayaklar için ayak pudraları, kokan ayaklar için ayak deodorantları, ayakları beslemek için ayak yağları... Seçmek size kalmış.

Ayak temizliği: Ayaklarımızı sabunlu ılık suda yıkamamız yeterli. En basit ayak banyosu tuzlu sudur. Ayaklar için özel olarak üretilmiş banyo suları ise rahatlatıcı, dinlendirici, canlandırıcı ve ferahlatıcı. Ayrıca ayaklarımızın güzel kokmasını da sağlıyorlar.

Ayak derisi vücut derisinden dört kat daha kalındır. Ayak bakımı için deriyi yumuşatıcı, terlemelere karşı kuruluğu koruyucu, ölü hücreleri temizleyici ürünler seçilmeli.
Topuklarda ve ayak tabanında biriken ölü deriler banyonuzu yaparken ponza taşı, ayak tarakları veya peeling ile temizlenebilir. Yalnız ölü derileri alırken cildinizi zedelememeye dikkat edin. Canlı hücrelerin ölmesine neden olabilirsiniz.

Pedikür: Pedikür için en uygun zaman banyo sonrasıdır. Pedikür yaparken ayak tırnaklarınızı düzgün kesmeye özen gösterin. Tırnaklarınızı kare biçiminde kesin. Bu işlem için profesyonel gereçler kullanmanızda yarar var. Tırnak diplerindeki derileri kesmeyin. Özel bir aletle geriye itin, yeter. Törpülemek için madeni törpüler yerine karton törpüleri tercih edin. Karton törpünün ince tarafıyla tırnak yüzeyindeki pürüzleri hafifçe düzeltin. Normal el veya vücut losyonu yerine özel ayak nemlendiricisi kullanmakta fayda var.

Masaj: Pedikür sonrasında ayaklara nemlendirici kremle masaj yapmak da ayak bakımı için önemli bir aşama. Ayaktaki refleks noktalarına yapılan masaj strese ve migrene iyi gelir. Yapılan masajla ayaklar rahatlar, kan gittiği için güçlenir.
Masaja ayaklarınıza krem sürerek başlayın. Ayak parmaklarınızdan başlayıp bileğe doğru devam edin. Masaj yaparken ayak parmaklarını teker teker çekmek insanı rahatlatır. Ayak tabanında özenle durun: Bir noktada hassasiyet hissederseniz, o gün o noktanın temsil ettiği organ formda değil demektir. Masaj sonrasında bir nemlendiriciyle ayaklarınıza masaj yapın ve deri, nemlendiriciyi emene kadar ayağınızın üzerine basmayın. Ayak parmak aralarını iyice kurulayın ve pudralayın.

Bakım: Üzüm tohumu yağı, E vitamini, zeytinyağı ayak için kullanılan yağların başında geliyor. Bu yağ küründen sonra ayaklar 45 dakikada canlanıyor.

Ayak bakımında parafin de kullanılabiliyor. Parafin ayağı hem rahatlatıyor, hem de topukları yumuşatıyor. Ayak önce bir kremle yumuşatılıyor ardından parafinde 10-15 dakika kalıyor. Alkolle temizleyip tekrar krem sürülüyor.

Yazın sahilde yürüyüş yaparak kumların ayağınıza masaj yapmasını sağlayabilirsiniz.

Pedikür aletlerinizin kaliteli ve temiz olmalı.

Ayakkabı topuğu için ideal yükseklik yaklaşık 5 santimetredir.

Yorucu bir günün ardından ayaklarınızı, kalp seviyesinden yüksek bir duvara dayayıp dinlendirin.

Ayak kokusundan şikayetçiyseniz ter önleyici kremleri işe yarayabilir. Pamuklu çoraplar da ter kokusunu hafifletir.

Ayaktaki mantar, tırnak kireçlenmesi gibi rahatsızlıklar için ayak tedavi merkezlerine gitmekte yarar var.

Sıcak günlerinde ayaklarınızı spor ayakkabılara kapatmayın. Nem bakteriler için ideal ortam oluşturur.

Ayaklarınız terlemeye eğilimli ise, ayak banyosunu uzatmayın. Uzun banyolarda deri suyu emerek ayakların şişmesine neden olur.

Terleyen ayakları sabunlu tuvalet havlusuyla günde birkaç kez temizleyin. Parmak aralarını unutmayın.

Yüzme havuzları mantar enfeksiyonu açısından sakıncalıdır. Her havuz banyosundan sonra ayaklarınızı iyice yıkayıp, kremleyin.

Ayaklarınızı pudralamak için talk pudrası yerine özel ayak pudralarını seçin. Terlemeyi önleyici spreyler de hem pratiktir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>