SAĞLIKLI YAŞAM

Erkeklerde Kısırlığın Belirtileri

Hiç sperm hücresi bulunmayan erkekler de baba olabilir...
 
   
 
 
     

Çocuk sahibi olamayan çiftlerde sorunun yüzde 40'ının erkekten kaynaklandığını ve erkek kısırlığında artış olduğunu söyleyen doktorlar, erkek kısırlığının nedenlerini ve sıfır spermle bile nasıl çocuk sahibi olunabileceğini anlatıyor.

ERKEK KISIRLIĞI GENELLİKLE BELİRTİ VERMİYOR. HEKİMLER TARAFINDAN YAPILAN SPERMİOGRAM İLE TANI KONUYOR.

Erkek kısırlığının tedavisinde son yıllarda hızlı gelişmeler kaydedildi. Hatta sıfır spermle bile baba olabilme şansı doğdu. Erkek kısırlığının en sık görülen nedenlerinden biri de yumurtalık damarlarında varisleşme, yani varikoseldir. Varikosel sorunu, cerrahi yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Bu operasyon sperm kalitesini biraz arttırsa bile hastanın kendiliğinden çocuk sahibi olmasına genellikle yetmiyor ve tüp bebek tedavisi gerekiyor.

Hiç spermi olmayan erkeklerde hormon değerlendirmesi atlanmamalı. Zira hormonların azalmasına bağlı bir durumda hormon verilerek hiç ameliyata gerek kalmadan sperm elde edilebiliyor. Sperm sayısı hafif ve orta derecede azalmış ise aşılama yapılıyor.

Aşılamanın tek uygulama sonucundaki başarısı yüzde 10 ila 15 arasında değişiyor. Spermin çok az olduğu durumlarda ise mikroenjeksiyon yönteminin tercih edilmesi gerekiyor.

HİÇ SPERM HÜCRESİ BULUNMAYAN ERKEKLER DE BABA OLABİLİR

Gelişen teknoloji, çeşitli nedenlere bağlı olarak hiç sperm hücresi bulunmayan erkeklere de baba olma fırsatı veriyor. Mikro TESE isimli mikroskobik operasyon ile testislerden alınan dokulardan sperm elde etmek mümkün oluyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>