SAĞLIKLI YAŞAM

Evinizde bahar havası...

Belli aralıklarla havalandırılmayan evlerde enfeksiyon hastalıklarının görülme riski artıyor.
 
   
 
 
     
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Bülent Baysal, soğuk geçen kış aylarında çok sayıda kişinin kapalı mekanları genellikle havalandırmaktan kaçındığını kaydetti. Bu nedenle kirli havanın biriktiği evlerin adeta “mikrop yuvası” haline geldiğini ifade eden Baysal, havalandırılmayan evlerde özellikle enfeksiyon hastalıklarının görülme riskinin daha da arttığını anlattı.
       
Baysal, yaz aylarında güneşin yansıttığı ültraviyole ışınlarının mikropları öldürdüğünü, ancak kış aylarında böyle bir durumun söz konusu olmadığını ifade ederek, elektrikli süpürgelerle yapılan temizliğin mikropları azaltma konusunda yetersiz kaldığını dile getirdi.
       
Özellikle kış aylarında kapalı alanlarda grip, mantar, tüberküloz, kızamık, su çiçeği, kabakulak, menenjit gibi tehlikeli hastalıklarla karşı karşıya kalınabildiğini dile getiren Baysal, “Çok sayıda hastalık solunum yoluyla kolaylıkla bulaşabiliyor. Bunda en riskli grubu, bağışıklık sistemi zayıf olan bebekler ve yaşlılar oluşturuyor” dedi.
       
GÜNDE EN AZ 2 KEZ HAVALANDIRIN
       
Kış aylarında kapalı mekanlarda hastalıkların yayılmasını önleyebilmek amacıyla bazı hususlara dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Baysal, şunları söyledi: “Biriken kirli havanın yerine temiz hava alınması için evler günde en az 2 kez mutlaka havalandırılmalıdır. Kış aylarında evde kedi, köpek gibi evcil hayvanların beslenmesi son derece sakıncalıdır. Çünkü, hayvanların tüylerinde bulunan mikrop ve parazitler soluduğumuz havaya karışır. Kış aylarında evler daha az havalandırıldığı için de solunum yoluyla bu mikropların vücuda girmesi kolay oluyor.”

       
EVE AYAKKABI İLE GİRMEYİN
     
Mikrop taşıyıcı özelliği olan ayakkabıların mutlaka eve girmeden kapı eşiğinde çıkarılması gerektiğini vurgulayan Baysal, ayakkabıların tüberküloz ile enfeksiyon hastalıkları başta olmak üzere birçok rahatsızlığa neden olan mikropları eve taşıdığının unutulmaması gerektiğini bildirdi.
       
EV SÜPÜRÜLÜRKEN PENCERELER AÇILMALI
       
İşyerlerinin de sık aralıklarla temizlenmesi ve havalandırılmasının kış aylarında fazla görülen hastalıklara karşı alınacak önlemlerin başında geldiğini ifade eden Baysal, “Ev ve işyerlerinde mikrop yoğunluğu fazla olan perdeler ayda bir kez mutlaka yıkanmalıdır. Süpürme işleminden sonra havaya kalkan tozlarla birlikte mikropların solunumla doğrudan vücuda alınacağı unutulmamalıdır. Bu yüzden ev süpürülürken pencereler mutlaka açılmalıdır” dedi.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>