SAĞLIKLI YAŞAM

Hazır Sebzelere Dikkat

Paketlenmiş gıdalara neden dikkat etmeliyiz? İşte cevabı...
 
   
 
 
     

Birçok Avrupa ülkesinde fazla miktarlarda kullanılan paketlenmiş taze sebzeler, son yıllarda ülkemizde de marketlerde satılmaya başlanmıştır. Bunun sebebi ise, ülkemizde çalışan kadın sayısının artması ve temizlenmesisin zor olması, hazırlanmış ve paketlenmiş ürünlerin pratik oluşudur.

Paketlenmiş taze sebzeler arasında marul, kırmızı lahana, pırasa, maydanoz, dere otu, ıspanak, havuç, Brüksel lahanası v.b. bulunmaktadır. İşleme esnasında gerekli hijyen ve kalite kurallarına uyulduğu takdirde hem sağlık açısından hem de pratik olması açısından kullanıma uygun olmaktadır. Paketlenecek olan sebzelerin tüketiciye sunulmadan önce çok iyi seçilip temizlenmesi gerekmektedir. Gelen hammadde halindeki sebzeler belirli kriterlere göre alınmalı, gerekli temizlik, ayırma ve seçme işlemlerinden geçirilmelidir. Sebzelerin üzerinde kesinlikle çamur olmamalı ve bol miktarda su ile yıkanmalıdır. Çürükler ayrılmalı sap, kök ve sararmış olanlar ayrılmalıdır. Mikrobiyolojik olarak da mikroorganizmalardan arındırılmalıdır. Bu işlemlerin sağlıklı olarak yapılması hem sebzelerin raf ömrünü uzatır hem de tüketicinin sağlık açısından problemlerle karşılaşması önlenmiş olur.

Genel olarak, yıkama suyunun temiz olması ve paketleme aşamasındaki hijyenik ortamın sağlanması durumunda tüketiciye sağlıklı ürünler sunabilmek mümkün olmaktadır. Bunun yanında hijyenik kurallara ve depolama koşullara uyulması durumunda sebzelerin raf ömürleri önemli oranda artmaktadır.

Paketlenmiş hazır sebzelerde koliform grubu bakterilerinin bulunması yani dışkı ile ilgili bir bulaşmayı ifade etmektedir. Taze sebzeler toprakla direkt temasta bulunduklarından ve ayrıca kirlenmiş sularla sulama esnasında kontaminasyona uğradıklarından bunlarda koliform bakterilerinin bulunması her zaman olağandır. Ayrıca paketlenen taze sebzelerin herhangi bir ısıl işleme tabi tutulmaması, çalışan personel ve alet ekipmanın temizlik durumu da buna ilave edilecek diğer kontaminasyon kaynaklarıdır. Bu nedenle üreticiler bu konuda dikkatli olmalı ve mutlaka sebzelerin, kullanılan aletlerin mikrobiyolojik testleri sık sık yapılmalıdır ve paketlemenin el değmemiş ortamda yapılması sağlanmalıdır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>