SAĞLIKLI YAŞAM

Kadınların Kabusu Sistit

Uzmanlar kadınların yüzde 20’sinin yaşamları boyunca bir kez sistite yakalandığını belirtiyor.
 
   
 
 
     

İdrar yollarının iltihaplanmasıyla oluşan ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan olan sistitin tedavisinde geç kalınması halinde böbrekleri de etkileyecek biçimde yayılabilen ciddi bir hastalık haline geldiği idrar kesesi ve böbreklerde kalıcı hasarlar bırakabildiği ifade edildi.

Normalde bakteriler; üreme organlarının girişinde ve anüs bölgesinde yaşar. Bazen bu bakteriler alt idrar yollarını aşarak mesaneye ulaşır. Mesaneye ulaşan bakteriler idrar yoluyla dışarı atılır. Ancak mesaneye gelen bakteri sayısı atılandan fazlaysa mesanede ve daha sonraki aşamada böbreklerde iltihaplanmaya yol açar. Hastalığın bulaşması cinsel birleşme esnasında veya genital temizliğin az olduğu durumlarda oluşabileceği gibi uzun süre idrar tutulmasıidrar yollarını daraltıcı hastalıklar menopozda düşük östrojen seviyesi nedeniyle de oluşabilir.

Hamilelik sırasında özellikle erken dönemde idrarda önemli derecede bakteri çıkışı (bakteriüri) saptanır. Kadınlar hamilelik sırasında ve hemen ertesinde idrar yolları enfeksiyonu açısından risk altındadırlar ve saptanan herhangi bir enfeksiyon hemen tedavi edilmelidir.

ERKEKLER DE YAKALANIYOR


Çok sık görülmese de sistit erkeklerde kendini sık veya acil idrar yapma ihtiyacı idrar yaparken yanma ve sızı bulanık kötü kokulubazen kanlı idrar bazen de hafif ateş gibi şikâyetlerle kendini belli ediyor.

Yeni doğan dönemini hariç tutarsak 11 yaş altı kız çocuklarda yüzde 3 -5 aynı yaş grubundaki erkek çocuklarda yüzde 1 enfeksiyon riski vardır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>