SAĞLIKLI YAŞAM

Maçtan Önce Seks Yasağı Mı Olur?

İyi bir performans için optimal seviyede uyanıklık ve heyecan gerekli…
 
   
 
 
     

Futbolcuların maçta performanslarını kaybetmemeleri için maç öncesi seks yapmaları yasaklanadursun son araştırmalara göre uzmanlar bu durumun her futbolcu için uygun olmayabileceği görüşünde. Sporcuların önemli karşılaşmalardan önce cinsel perhiz uygulamalarını savunan savlar cinselliğin agresyonu azalttığı ve ejakülasyonun vücuttaki testosteron seviyelerini düşürdüğü teorisine bağlı gibi görünüyor.

Seksin, atletlerin enerjisini aldığı, testosteron seviyelerini düşürdüğü, agresifliği azalttığı ve insanları bir yarışmaya giremeyecek kadar mutlu ettiği savları kesinlik kazanmış değilse de birçok koç ve atlet de seksüel aktiviteyi engellemenin maçtaki agresifliği arttırdığı görüşünde. Oysa erkeklerde cinselliğin ana tetikleyicisi olan testosteronun cinsel aktivite sonrası düşüş gösterip göstermediği çok da belli değil. Bazı araştırmalar cinsel ilişki sonrası testosteron seviyelerinde düşüş olduğunu ortaya koyarken diğerleri testosteron seviyelerinin cinsellik sonrası arttığını hatta bir müddet de yüksek kalarak atletik performansı olumlu yönde etkileyebileceğini belirtiyor.

Sonuçlar cinsel aktivitenin maksimum egzersiz seviyesine bir etki yapmadığını gösterse de seks sonrası ilk 2 saatte yapılan testlerde atletlerin daha stresli oldukları gözlemlendi. Bu nedenle araştırmacılar cinsel aktivite sonrası ilk 2 saat içinde spor yapmanın atletlerin toparlanma kapasitelerini azaltabileceğini belirtiyor.

Unutulmaması gereken nokta iyi bir performans için optimal seviyede uyanıklık ve heyecan gerektiğidir. Fazla heyecan veya agresiflik düşük performansa yol açabilir. Bu nedenle agresiflik ve heyecan üzerindeki yatıştırıcı etkilerinden dolayı maç öncesindeki gece seks yapmak buna ihtiyaç duyan ve mizacı uygun futbolcular için de yasaklanmamalıdır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>