SAĞLIKLI YAŞAM

Regl ve mevsim değişikliği

Yapılan bir çok araştırmaya göre kadınlar mevsim değişikliği döneminde erkeklere oranla 2 kat daha fazla etkileniyor...
 
   
 
 
     
Yapılan araştırmalara göre regl ve mevsim değişiklikleri kadınları hem fiziksel hem de ruhsal yönden etkiliyor.

“Regl döneminde hanımların yaşadığı sıkıntılar” üzerine yapılan bir çok araştırmaya göre kadınlar mevsim değişikliği döneminde erkeklere oranla 2 kat daha fazla etkileniyor. Kadınların hormonal dengesinin daha değişken ve değişime daha duyarlı olması ve insan vücudunda yaşanan ritim sorunları nedeniyle yazdan kışa ve kıştan yaza geçiş dönemlerinde kadınların birçok sıkıntıyı birararada yaşadığı saptandı.
Regl döneminde yaşanan belli başlı sıkıntılar arasında; Kaygı, çabuk sinirlenme, halsizlik, aşırı duyarlılık, sosyallikten uzaklaşma, karın şişkinliği, göğüslerde hassasiyet, iştahın artması, baş ağrısı, mide bulantısı, uyku alışkanlıklarının değişmesi gibi fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar yer alıyor. Regl dönemlerinde kadınların yaşadığı fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar mevsim değişikliği döneminde katlanarak artıyor ve kişileri içinden çıkılması zor bir döneme sürüklüyor. Gerginlik ve stres açısından bir yoğunluğun yaşandığı regl döneminde kendisini hijyenik açıdan rahat ve güvende hissetmeyen kişi ruhsal açıdan da farklı davranışlar gösteriyor. Özellikle çalışan bayanlarda görülen konsantrasyon kaybı performans düşüklüğüne ve işte verimsizliğe neden oluyor. Çekilen karın ve baş ağrısı yüzünden işe gidemeyen kişiler de düşünülürse regl döneminin kadınlar üzerindeki etkisinin küçümsenemeyecek kadar büyük olduğu gözlemleniyor.

REGL DÖNEMLERİNİ DAHA RAHAT ATLATMANIN FARKLI YOLLARI

Mevsim değişikliğine bağlı ve regl dönemi ile artan sıkıntıları azaltmak ve en rahat şekilde atlatmak için uzmanlar çeşitli tavsiyelerde bulunuyorlar. Bu öneriler arasında yer alanlar; · Tuz, kırmızı et ve yağın daha az tüketilmesi · Vücudu zinde tutmak ve rahatlatmak için egzersiz yapılması · Alkol, kafein ve sigara tüketiminin azaltılması · Meditasyon, yoga ve doğa yürüyüşlerinin yapılması · Duygu ve düşüncelerin paylaşılması

DOĞRU PED SEÇİMİNİN ÖNEMİ Uzmanlar tarafından önemli üzerinde durulan başka bir konu ise ”doğru ped seçimi”. Regl dönemlerinde stres yaratan diğer bir durumun da ped seçimi konusunda yaşanan tedirginlik olduğunu dile getiren uzmanlar, doğru ped seçimi ile regl günlerinin diğer günlerden farksız olarak geçeceğini vurguluyor. Hassas ciltleri bile tahriş etmeyecek yumuşak dokuya sahip, ıslaklığı anında alt tabakaya geçirerek hapseden ve her zaman güven duygusunu hissettirecek bir pedin regl dönemlerinde kişileri her yönden rahat ettireceğini dile getiren uzmanlar doğru ped seçiminin rahatlatıcı etkisinin büyük önem taşıdığını dile getiriyor.

habersağlık
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>