SAĞLIKLI YAŞAM

Sağlıklı Yılbaşı Sofrası İçin 10 Altın Öneri

2014’ü karşılamaya hazırlandığımız bugünlerde herkesin hayalini yılbaşı sofraları süslüyor.
 
   
 
 
     

Sağlıklı bir yılbaşı sofrası ile yeni yıla sağlıklı girilmesi gerektiği ve yeni yılın ilk sabahına rahatsızlanan bir mide ile uyanmak istemeyenlere şu önerilerde bulunuyor:

Salata ile tokluk hissi: Sofrada mutlaka semizotu, enginar, beyaz lahana ya da renkli biberlerden oluşan mevsim salataları ve yılbaşı yemeğinde tokluk hissi oluşturacak hafif yiyecekler bulundurun.

Hindi, balık ve tavuk: Hindi düşük kolesterol bakımından sağlıkla tüketilebilecek bir besin. Hindinin alternatifi ise balık ve tavuk olmalı.

Kızartma yerine taze peynir: Kızartma, kavurma gibi ağır ve yağlı yiyecekler yerine taze peynir ve haşlanmış sebzeler tercih edin.

Ek besin bulgur pilavı: Sofrada pirinç pilavı ve makarnaya mümkün olduğunca yer vermeyin. Yemeği süsleyecek ek besin tercihi, domatesli bulgur pilavı olabilir.

Meyve ile mutluluk:
Yemekten bir saat sonra meyve yenebilir. 2 dilim ananas ve 1 muz ile oluşturulmuş meyve tabağı hem mutluluk hormonu salgılanmasına hem de yorgunluk hissinin kaybolmasına katkıda bulunur.

Sütlü tatlı tercih edin: Hamur işi ve tatlılar size akşam yemeğinin vazgeçilmezi gibi görünüp sonrasında huzursuzluk ve pişmanlık yaratabilir. Bunu önlemek için sütlü tatlı veya dondurma ile servis edebileceğiniz hafif meyve tatlılarını seçin.

Çerezin yanında bol su:
Yüksek sodyum içermelerinden dolayı içkinin yanında tüketilen kuruyemişler pek masum değildir. Çerezlerin yanında bol su için ve az tüketin. 2 ceviz, 5 badem, 5 fındık ve 1 avuca yakın kabak çekirdeği yeterli olur.

Masum atıştırmalıklar: Özellikle geç saatler için daha hafif seçimler yapabilmeniz için, taze sebze ve meyveleri atıştırmalık olarak hazırlayabilirsiniz. İstediğiniz kadar tüketebileceğiniz salatalık, biber, marul yaprağı, çiğ karnabahar, turp, gulumbra, kereviz sapı gibi sebzeleri yağsız yoğurt ve light labne peynire batırarak tüketmeniz, sizi hem tüm gece oyalar hem de tok tutar.

Restoranda yemek: Yeni yıla restoranda girecekler, restoran menüsüne önceden ulaşın. Böylece alternatiflere göz gezdirip, ne seçeceğinize karar verebilirsiniz.

Alkole dikkat: Alkol tüketimini sınırlandırın ve tüketim sırasında bol bol su tüketin. Aç karnına asla alkol tüketmeyin.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>