ANNE - ÇOCUK

Babalık Testlerinde Son Teknoloji!

Çocuğun genetik babasının kim olduğunu belirlemek için yapılan babalık testleri şüpheci ailelerin kafalarındaki tüm soru işaretlerini siliyor.
 
   
 
 
     
Babalık testi kavramı çok uzun zamandan beri biliniyor. Adli vakalarda çocuğun babasını tespit etmek için yapılan bu testler sadece Adli Tıp tarafından gerçekleştiriliyor. Bir de merak için yaptırılan testler var.

Şu anda bu testlerin uygulanabildiği tek özel merkez, Acıbadem Polikliniği Soyak Genetik Tanı Merkezi. Testi yaptıran şüpheci babaların sayısı ise azımsanamayacak kadar çok. Acıbadem Hastanesi Genetik Tanı Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Ender Altıok 6 aydır yüzlerce kişiye babalık testi yaptıklarını belirterek şunları söylüyor: "Merkezimizde babalık durumunu merak eden çiftlere çok gizli koşullar sağlanarak ve çok kısa sürede verilen bu hizmet uluslararası standartlarda sunulmaktadır."

Nasıl bir yöntem?

Babalık testi bir çocuğun biyolojik babasını belirlemek için kullanılan bilimsel bir yol. Bu testte çocuktan gelen genetik madde baba adayının genetik maddesi ile karşılaştırılıyor. Doç. Dr. Altıok testin nasıl gerçekleştirildiğini şu şekilde anlatıyor: " Bir insanda her genden iki kopya bulunur. Bu kopyalardan bir tanesi anneden gelirken diğeri babadan gelir. Babalık testi de bu bilgiye dayanarak yapılır. Çocuğun genlerinin yarısı ile babanın genlerinin yarısının eşleşip eşleşmediğine bakılır. Eğer baba adayının genetik maddesinin yarısı ile çocuğa babasından geçen genetik materyal aynı ise, test edilen baba adayı çocuğun gerçek biyolojik babasıdır. Eğer yapılan babalık testinde tutarsızlık gözlenmiş ise yani çocuğa babadan geldiği bilinen genetik bilgi, test edilen baba adayınınki ile eşleşmiyorsa, test edilen baba adayı çocuğun gerçek biyolojik babası değildir. Bir babalık testi uygulandığında laboratuvar çok sayıda farklı genetik bölgeleri inceler. Şu anda yüksek kalitede babalık testlerinde kesin sonuçlar sağlamak için, en az 16 genetik bölge incelenmektedir. Acıbadem Genetik Tanı Merkezinde dünyanın en gelişmiş testi kullanılarak 16 değişik bölge incelenir."

Test genelde kan örneği alınarak uygulanıyor. Kandaki hücrelerden DNA çıkartılıyor ve DNA’lar çoğaltılarak test yapılıyor. Annenin test edilmesine hiç gerek yok. Sadece çocuk ve baba adayı bu testi uygulayabilmek için yeterli.

Babalık testi sonuçları

Bir çok genetik bölge incelendikten sonra moleküler genetik laboratuvarı test edilen erkeğin çocuğun gerçek biyolojik babası olup olmadığını belirliyor. Babalık testi çok hassas bir konu olduğu için testlerin güvenilirliği çok önemli. Testler yüzde sıfır ya da yüzde 99.9 sonuçlarını veriyor. Doç. Dr. Altıok sonuçlarla ilgili şunları söylüyor: "Eğer rapor test edilen erkeğin çocuğun gerçek biyolojik babası olduğunu dışlamıyorsa kombine baba olma olasılığı belirtilir. Yapılan testin ölçme gücü yüksek olduğu için babalık olasılığı genellikle %99.9’dan büyük çıkmaktadır. Babalığın dışlanması ise test edilen erkeğin çocuğun gerçek biyolojik babası olmadığını belirtir.Babalık dışlanması belirtildiğinde baba olma olasılığı yüzde sıfırdır."

Gizlilik prensibi

Babalık testi yaptıran kişiler bu testin gizli kalmasını tercih ediliyor. İşte bu açıdan gizlilik konusunda çok titiz bir uygulama söz konusu. Doç. Dr. Altıok konuyla ilgili şöyle konuşuyor: "Alınan kan örneği ve elde edilen DNA, hastaya özel olarak verilen bir kod ile isimlendirilir. Hastanın adı ve soyadı örnekler üzerine yazılmaz. Testleri yapan uzmanlar, kime test yaptıklarını bilmezler. Ayrıca çıkan hiçbir test sonucu telefonda bildirilmez. Sonuçlar hastalara yazılı rapor olarak bildirilir."


Ayrıntılı bilgi için :
Alo Acıbadem : (212/216) 544 44 44
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>