ANNE - ÇOCUK

Çocuğunuz ne kadar yaratıcı?

Bir yeteneğin ortaya çıkmasında, doğuştan gelen özellikler ve uygun çevre koşulları etkili oluyor. Bu yüzden çocukların yeteneklerini okul çağına gelmeden uyandırmak gerekiyor. İşte yaratıcı çocuğun özellikleri...
 
   
 
 
     
Eğer bir yetenek zamanında keşfedilmezse, ne yazık ki yok olup gidebiliyor. Onun yaratıcılıktaki sınırlarını merak etmek doğru yolda atılacak ilk adım oluyor.

Yaratıcı çocuğun özellikleri:

• Çocuklar, okul öncesi dönemde yaratıcılıklarını oynadıkları oyunlar ile ortaya koyarlar. Yeni oyunlar araştırırlar.

• Çok meraklıdırlar, sürekli soru sorarlar.

• Deney yapmaya meraklıdırlar.

• Hayal güçleri kuvvetlidir; yeni oyunlar, öyküler ve tiplemeler yaratırlar.

• Bir duygu ve düşünceyi, çok farklı şekillerde ifade edebilirler.

• Motivasyon ve konsantrasyonları güçlüdür.

• Detaylara dikkat ederler.

• Mizah duyguları gelişmiştir.

Ailenin rolü

Yaratıcılık, doğumdan itibaren desteklenmesi gereken bir eğilimdir. Bu nedenle, bebeğiniz ne kadar küçük olursa olsun, onunla oynamalı, ona dokunmalı, küçük ses taklitleri yapmalı, ninni ve şarkı söylemelisiniz.

Sportif yetenek nasıl anlaşılır?

Çocuğunuz harekete ve bedensel koordinasyona yatkındır. Örneğin, sık sık düşmeden tek bacağı üzerinde zıplama hareketleri yapar.

Nasıl teşvik edilir?

Çocuğunuzun futbol oynamasına, bisiklete binmesine, paten, kullanmasına izin verin. Eğer özel bir spor dalına ilgi duyduğunu belirtirse, onu fazla yorucu olmayan takım çalışmalarına yazdırın.

Müzikal yetenek nasıl anlaşılır?

Çocuğunuz müziği çok seviyor, çocuk şarkılarına eşlik ediyor, müzikle dans ediyor ve müzik aletleri ilgisini çekiyorsa, müzikal yeteneği var demektir.

Nasıl teşvik edilir?

İster çocuk şarkıları, ister pop veya klasik müzik olsun, çocuğunuzla birlikte sık sık müzik dinleyin. İstediği bir müzik aleti varsa, alın. Bırakın çocuğunuz toprakla, çamurla, suyla oynasın ve taklitler yapsın. Çünkü onu ne kadar özgür bırakırsanız, yaratıcılığı da o kadar gelişir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>