ANNE - ÇOCUK

Odada tek başına

Büyüklerin her hareketini taklit etmeye çalışan küçük çocuklar, odalarında yalnız bırakılmamalı... Aksi takdirde riskli durumlar söz konusu olabilir.
 
   
 
 
     
Aydın Rehberlik Araştırma Merkezi Psikolojik Danışmanı Eylem Küçük, çocukların çevredeki nesnelere karşı aşırı ilgi duyarak, sürekli kurcalamak istediklerini bu nedenle ailelerin başta mutfak ve banyo olmak üzere evin her bölümünde, olası kazalara karşı önlem alması gerektiğini söyledi. Küçük, şunları söyledi: "Eğer çocuk yürüyorsa ev içindeki engeller kaldırılmalı. Yemekler, daima duvara yakın ocak gözlerinde pişirilmeli, tezgahın yanına, yakın yerlere kesinlikle sıcak kaplar konulmamalıdır.Kesici, delici aletler çocuğun ulaşamadığı yerlerde durmalı, bebek sandalyesi ısıtıcıların yanından uzakta tutulmalıdır. Evdeki yanıcı aletler ortadan kaldırılmalı, çocukların ulaşamayacağı şekilde yerleştirilmelidir. Büyüklerin her hareketini taklit etmeye çalışan çocuklar, odalarında yalnız bırakılmamalıdır."

Çocukların, gördükleri her sıvıyı kolaylıkla içebileceğine dikkati çeken Küçük, ilaç, şampuan ve temizlik maddelerinin çocukların erişemeyeceği yerlere konulması, jilet veya keskin aletlerin kapalı yerde saklanması, prize takılı fiş bulunmamasının, olası kazaları ortadan kaldıracağını belirtti.

Eylem Küçük, "Büyükler, hareketleriyle örnek olmalıdır. Çocuklar büyüklerin hareketini izler ve onlar gibi davranmayı çabuk öğrenir. Çocuğa nasıl davranması gerektiği sık sık anlatılmalıdır" dedi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>