ANNE - ÇOCUK

''Yenidoğan Canlandırma Eğitimi Programı'' başarılı oldu

“Yenidoğan Canlandırma Eğitimi Programı”nın başarılı sonuçları sayesinde, bebek ölümleri binde 42’den 28’e geriledi.
 
   
 
 
     
Sağlık Bakanlığı’nca 1998 yılında başlatılan program çerçevesinde çeşitli illerde 420 kurs açıldı. Bu kurslarda 8 bini aşkın doktor, ebe, hemşire ve anestezi uzmanı eğitimden geçirildi. Sağlık Bakanlığı’nca 1998 yılında yenidoğan ölümlerini azaltmak amacıyla başlatılan “Yenidoğan Canlandırma Eğitimi Programı”nın başarılı sonuçları sayesinde, bebek ölümlerinde önemli düşüş sağlandığı bildirildi. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü Birim Sorumlusu Dr. Sema Özbaş, Adana’da düzenlenen “Yenidoğan Canlandırma Kursu Güncelleştirme Eğitimi” seminerinde, kursların 1998 yılında başlatıldığını, 4 yılda bir gözden geçirildiğini ifade etti.
Özbaş, 6 yılda, çeşitli illerde 420 kurs açıldığını kaydederek, “Bu kurslarda 8 bini aşkın doktor, ebe, hemşire ve anestezi uzmanı eğitimden geçirildi. Hedefimiz, doğum odasında bulunan ve doğum yaptıran herkesi yenidoğan eğitiminden geçirmek. Bakanlığın yenidoğan ölümlerinin azaltılması programı kapsamında Neonatal Resüsistanyon Programı başarılı oldu. Yapılan çalışmalarla bebek ölümleri binde 42’den 28’e geriledi. Hedef gelişmiş ülkelerdeki gibi tek rakamlara inmek” dedi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Serdar Mercan da bebek ölümlerinde amaca ulaşabilmek için sağlık personelinin eğitiminin ilk ve en önemli adımlardan biri olduğunu vurguladı. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nejat Narlı ise katılımcılara maketler üzerinde uygulamalı ve teorik eğitim verildiğini, amaçlarının kursu almayanların doğum salonlarına girmesini engellemek olduğunu sözlerine ekledi. Seminere, çok sayıda sağlık personeli katıldı.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>