AŞK - CİNSELLİK

Çeşit çeşit çapkınlık

Çapkınlık: Çoğu kez duygusallığın aranmadığı, anlık hazza dönük eylemleri de anlatan bi garip şey.. Ancak her çapkın insan aynı kategoride düşünülemez. Çünkü çapkınlık türlü türlüdür…
 
   
 
 
     
Uzmanlar, çapkınlığın genetik, biyolojik, psikolojik, sosyo-kültürel faktörlere bağlı çok yönlü evrensel bir durum olduğunu bildiriyor.

Genetik faktörler nedeniyle çapkınlık yapanlarda suçun genlerde olduğunu belirten uzmanlar "bazı kişilerde seksüel aktiviteleri yönlendiren genetik yapılar daha canlı, hızlı ve doyumsuz olabiliyor" diyorlar.İnsanlık tarihi kadar eski bir kavram olan çapkınlığın genetik, biyolojik, psikolojik ve sosyo kültürel faktörlere bağlı, çok yönlü bir evrensel durum olduğu bildiriliyor. Çapkınlık, aldatma, aldatılma gibi konular insanlık tarihi boyunca tartışıldı. Çapkınlık, "bir insanın sık sık partner değiştirmesi, daldan dala konması" şeklinde yorumlanıyor. Çoğu kez duygusallığın aranmadığı, anlık hazza dönük eylemleri de anlatır çapkınlık sözcüğü. Ancak her çapkın insan da aynı kategoride düşünülemez. Çünkü çapkınlık türlü türlüdür:

Suç genlerde

Bazı ailelerde babadan oğula veya ailece o sülalenin erkek veya kadınları sürekli partner değiştirebiliyor, hiperseksülel olabiliyorlar. Bu insanlarda seksüel aktiviteleri yönlendiren genetik yapılar daha canlı hızlı ve doyumsuz olabiliyor. Bu insanlar dürtülerini kontrol edemiyor. Yani suçlu genleridir. Genetik yapıları değiştirmek zordur. Ama çapkınlıklar kişinin kendisine veya çevresine zarar veriyorsa bunları baskılayıcı, cinsel gücü azaltıcı ilaçlar kullanabilirler.

Psikolojik bozukluk

Manik bir hasta, düşünce ve davranışlarındaki aşırı hareketliliğine paralel olarak cinsellikte de aşırı istekli olur ve hiç bir sınır tanımadan önüne gelen karşı cinsle ilişki kurmaya çalışır.

Sıkıntılı çapkınlık

Yoğun kaygı ve sıkıntısını kumar oynayarak, alkol ve uyuşturucu alarak yatıştıran insanların yanı sıra değişik insanlara koplimanlar yapıp onu “düşürmenin” hazzıyla yatışan, sakinleşen insanlarda var.

Hava atmak için çapkınlık

Çevresine hava atmak için ne kadar değişik insan ve fazla sayıda seks yaptığını anlatanlar da vardır.

Eşcinselliğini gizleme eğilimi

Gizli homoseksüel eğilimleri olanlar, bu dürtülerinin verdiği rahatsızlığı bastırmak, adeta erkek olduklarını kanıtlamak için sürekli çapkınlık yapmaya başlarlar.

Taklitçi çapkınlar

Çapkınlığın model alma, taklit etme boyutu vardır. Erkek veya kadın, çevresinde hep bu tip insanlarla yüz yüzeyse, değer yargıları buna müsaitse o da bu kervana katılabilir. İnsan davranışları çevre faktörüyle de çok ilişkili olduğundan eğilimli insanlar negatif ya da pozitif yönde değişebilirler.

Andropoz çapkınlığı

Bir de “kırkından sonra azma” olayı vardır. Seksüel yaşam, yaşın ilerlemesiyle birlikte azalır; bu doğaldır. Fakat "teklemeye" başlayanlar, büyük bir panikle: “Eyvah bugüne kadar farklı bir şey yapmadık, teklemeye de başladık, bari bundan sonra hızlı yaşayalım” düşüncesiyle çapkınlığa başlarlar.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU

REKLAM
reklam@cosmoturk.com

İLETİŞİM
cosmoeditor@cosmoturk.com

TEL: (0212) 280 07 00
FAX: (0212) 244 13 32

-->
>